Subota 15.12.2018.
01:30
Mondo.rs, Vestionline

Zašto vam se traži nešto "baš slano"

pixabay.com
Foto: Ilustracija

Preporučeni dnevni unos soli kod odraslih ne bi trebalo da prelazi 2.300 miligrama, a idealno je manje od 1.500 miligrama. Ipak, mnogi unose i 50 odsto više soli nego što je dozvoljeno, što donosi i neke zdravstvene rizike.

Pročitajte nekoliko najčešćih razloga zbog kojih vam se traži slana hrana, ali i savete kako da kontrolišete unos soli.

Mnogo vežbate

Naše telo ostaje bez natrijuma kada se znojim, zbog čega posle toga konzuiramo više da bismo vratili taj nivo u normalu, kaže nutricionistkinja Emili Kajl.

- Preteran trening, trčanje na velike daljine ili bilo koja energična atletska aktivnost mogu da dovedu do veće potrebe za slanim namirnicama, zbog disbalansa elektrolita - kaže kardiovaskularni hirurg dr Dejvid Gruner.

U nekim slučajevima sportski napici mogu da vam pomognu da nadomestite te elektrolite. Možete da napravite i domaći napitak sa elektrolitima, kombinujući sok limuna i limete, đumbir, malo morske soli i kašičicu meda.

Dehidrirani ste

I dehidracija može da se manifestuje potrebom za slanim. To se dešava kada telo nema dovoljan nivo tečnosti da normalno funkcioniše, objašnjava dr Konstantin Džordž. "To je način na koji vam telo poručuje da treba da jedete ili pijete više".

Takođe, i u trudnoći je moguće da se javi veća potreba za slanim usled dehidracije koja nastaje zbog mučnine i povraćanja.

U PMS-u ste

Ukoliko vam se dešava da svake nedelje pre nego što ćete dobiti menstruaciju ne možete da obuzdate želju za slanim, niste jedini. Dr Džordž kaže da predmenstrualni sindrom ili PMS može da izazove želju za hranom, uključujući tu i želju za solju.

Sa druge strane, konzumiranje soli može da pogorša simptome PMS-a jer dovodi do zadržavanja vode u telu, što se inače dešava pred menstruaciju, i tako pogorša nadutost.

Pod stresom ste

Naporan dan na poslu može da dovede do jake želje za nečim slanim. Kajl kaže da želja za slanim grickalicama može da bude i rezultat dosade i stresa, što dovodi do toga da nerazmišljajući jedete više nego što vam je zapravo potrebno.

Ne spavate dovoljno

Nedostatak sna vrlo lako može da dovede do želje za brzom hranom, utvrđeno je studijom sprovedenom 2013. godine. Zato, ako se niste dovoljno naspavali, to može da objasni zašto vam se jede pomfrit, onaj toliko slan, da vam usta pobele od njega.

Imajte na umu da je preporučeno da odrasli spavaju između sedam i devet sati svake noći.  

Možda, mada su vrlo male šanse, imate zdravstveni problem

Retko je, ali vredi pomenuti: određena medicinska stanja mogu da budu kriva zašto vam se toliko traži so. Edisonova bolest, odnosno nedostatak adrenalina u telu, nije često medicinsko stanje, ali se dešava kada telo ne proizvodi dovoljno ovog hormona. Neki od simptma koji se javljaju su ekstreman umor, bol u zglobovima, gubitak kose, nizak nivo šećera u krvi, hiperpigmentacija i bol u abdomenu.

Barterov sindrom, redak genetski poremećaj je stanje koje utiče na sposobnost bubrega da zadržavaju so, pa dovodi do želje za slanom hranom. Simptomi koji se javljaju su slabost u mišićima, povećano mokrenje, grčevi, spazmi i umor.

Ako imate bilo kakve simptome, idite kod lekara.

Kako da kontrolišete želju za solju

Preterano konzumiranje soli povezuje se sa dijabetesom, poremećajima bubrega, povišenim krvnim pritiskom i srčanim bolestima. Dakle, definitivno želite da povedete računa o tome koliko soli unosite.

Pretarana konzumacija soli je često samo navika. Ako volite slano, nutricionista savetuje da najpre birate cele namirnice koje prirodno sadrže više natrijuma, poput celera, zelenog povrća, šargarepe.

Takođe, umesto soli možete da koristite začine i biljke - možda će vam na početku biti čudno, ali ćete se vremenom navići.

2024 © - Vesti online