Pariz okreće leđa Vašingtonu
- Amerikanci daju samo mrvice i tako ne može da se pregovara, rekao je Fekl zaključivši da "odnosi između SAD i Evrope nisu na visini".
Francuska će braniti ovaj stav na konferenciji ministara zaduženih za spoljnu trgovinu, u septembru, u Bratislavi.
Premijer, socijalista Manuel Vals, i ministar poljoprivrede, izjavili su još proletos da Pariz odbija da zaključi ugovor o slobodnoj razmeni EU sa SAD.
Olandovo upozorenje
Pre toga, u aprilu je predsednik Oland upozorio da "ukoliko nema reciprociteta, ukoliko nema transparentnosti, ukoliko postoji opasnost za farmere, ukoliko nema pristupa državnim tenderima u Americi, a SAD to ovde imaju - onda nema potpisivanja ugovora sa Vašingtonom o bescarinskoj uniji".
Pregovori nelegalni od početka
U februaru 2013. godine Van Rompaj, tadašnji predsednik EU i Barozo kao predsednik Komisije EU, potpisali su da se angažuju na otpočinjanju pregovora sa SAD o uspostavljanju transatlantskog slobodnog tržišta iako za to ni od koga nisu dobili ovlašćenje. Mandat za pregovore dobili su tek u junu 2013. godine od Evropskog saveta koji čine šefovi država i vlada EU. Za pregovarača određen je komesar za trgovinu Karel de Giht, bivši belgijski ministar koji je u više navrata osumnjičen za finansijske i poreske afere.
Posle izjave nemačkog vicekancelara Zigmara Gabrijela (koju smo preneli u jučerašnjem broju "Vesti") da su pregovori zapravo završeni neuspehom, sada i Francuska izlazi sa sličnim stavom. To nije slučajno - obe zemlje iduće godine imaju izbore: Francuska predsedničke, a Nemačka parlamentarne. Građani su masovno protiv sklapanja TTIP jer bi Evropa bila preplavljena američkom robom. Socijalisti koji su vodili neoliberalnu politiku sada moraju da ponovo pokrenu priču o socijalnoj državi i bar privremeno pokažu "neposlušnost" američkoj imperijalnoj politici.
Ekonomski NATO
Ujedinjeno transatlantsko tržište od 800 miliona kupaca bilo bi početak političkog i ekonomskog ujedinjenja SAD sa Evropskom unijom na bazi načela ultraliberalne ekonomije po kojoj se tržište samo organizuje, koja teži uspostavljanju korporatokratije, umesto demokratije - od koje ostaje samo fasada. Hilari Klinton nije slučajno rekla da je TAFTA zapravo "ekonomski NATO".
Pročitajte još:
* Evo šta čeka Evropu u narednih godinu dana
Najviše kritika i otpora izaziva član ugovora kojim se određuje da privatna preduzeća mogu da tuže države i da za te sporove treba da budu nadležni tzv. arbitražni sudovi u SAD koji su privatni, a ne pravosuđa evropskih država.