Utorak 17.05.2016.
08:08
D. Pašić - Vesti

Srbi odali počast žrtvama

D. Pašić
Detalj sa komemoracije održane u Mauthauzenu 2014. godine

Procenjuje se da je najmanje 90.000 ljudi iz 40 evropskih zemalja umrlo u Mauthauzenu, ali pojedini istraživači smatraju da je taj broj mnogo veći.

U logoru je bilo zatočeno i oko 6.000 Jugoslovena, najviše Srba. Više od polovine njih tamo je ostalo zauvek.

Za razliku od ranijih godina, ovog puta je prvo na Apelplacu održana centralna komemoracija. Među brojnim delegacijama i udruženjima bili su i predstavnici Srbije, koji su položili vence na spomenik u centru zloglasnog logora. Sa govornice se prisutnima obratila Tamara Ćirić, u ime udruženja bivših logoraša Mauthauzena iz Beograda.

Kod spomenika jugoslovenskim žrtvama, članovi udruženja Vidovdan pripremili su sve za odavanje počasti našim žrtvama. Tu je bila rodbina preživelih logoraša, kao i predstavnici države Srbije, naših udruženja iz Linca, predsednik Saveza Srba Austrije Zoran Aleksić i mnogi drugi.

Protojerej-stavrofor Dragan Mićić iz parohije u Lincu je služio parastos, a zatim su položeni venci. U ime bivših zatvorenika govorio je Milan Kovljanin, u ime Ambasade Srbije u Beču Goran Bradić, kao i državni sekretar u Ministarstvu za rad, boračka i socijalna pitanja Dragan Popović:

- Večita je borba dobra i zla. Nije fašizam pobeđen, samo je poražen 1945. godine. Svedoci smo ovih dana upravo ovde u Austriji (Blajburg), da mu se odaje počast, dok mi obeležavamo pobedu borbe protiv tog istog fašizma. Zabrinuti smo, ali verujemo da Evropa vidi šta se dešava. Verujemo da će razum prevladati - poručio je Popović.

Jelena Nišavić iz kluba Vidovdan je na kraju komemoracije govorila stihove poeme "Jama" Ivana Gorana Kovačića.

Delegacija iz Srbije dan pre Mauthauzena je položila venac i cveće u pomoćnim logorima Ebenze i Guzen, kao i u Ašahu. Odata je počast i srpskim vojnicima i zarobljenicima koji su stradali u toku Prvog svetskog rata, a sahranjeni su na italijanskom vojnom groblju u Rajfendorfu, kod Mauthauzena. Njima u čast gradi se spomen kapela.

Knjiga sećanja

Na marginama komemoraciju predstavljena je "Knjiga sećanja" štampana na nemačkom i engleskom, dok je na internetu postavljena na 14 jezika. Uz spiskove, u posebnom tomu biće objavljene biografije 300 logoraša (među njima i Srba) koji su stradali u Mauthauzenu ili logorima koji su bili u njegovom sastavu.

 

2024 © - Vesti online