Utorak 23.02.2016.
12:34
Vestionline

SAD zabrinute: Kina postavlja radare u Južnom kineskom moru

wikipedia.org
Postavljanjem radara, Kina povećava svoje defanzivne kapacitete

Analitičari upozoravaju da bi to znatno unapredilo kineske kapacitete praćenja.

Na satelitskim snimcima grebena Kuarteron na ostrvima Spretli koje je objavio centar sa sedištem u Vašingtonu vidi se objekat koji bi mogao biti visokofrekventni radar, kao i svetionik, podzemni bunker, aerodrom za helikoptere i druga komunikaciona oprema, prenosi AFP.

Te fotografije su se pojavile samo nedelju dana nakon što su američki zvaničnici saopštili da je Kina rasporedila rakete zemlja-vazduh na Paracelskim ostrvima u severnom delu Južnog kineskog mora, dok tenzije raste u strateški ključnom regionu.

Kina brani ono što smatra svojom teritorijom

Na snimcima drugih obližnijih malih grebena koje je Peking pretvorio u veštačka ostrva vide se objekti za koje CSIS tvrdi da su, verovatno, radarski tornjevi, bunkeri, helikopterski aerodromi i pristaništa.

Kina je prošle nedelje potvrdila da je na ostrvo Vudi u grupi Paracelskih ostrva postavila "oružje", braneći ono što smatra svojim suverenim pravom.

Portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova Hua Čunjing rekla je danas, odgovarajući na pitanje o radarskim instalacijama, da je ta oblast nesporno kineska teritorija te da je Peking ovlašćen, u skladu sa međunarodnim pravim, na "potrebno i ograničeno raspoređivanje odbrambenih objekata".

Kineski ministar spoljnih poslova Bang Ji danas će u Vašingtonu razgovarati sa državnim sekretarom SAD Džonom Kerijem, a očekuje se da će se na agendi naći i pitanje radara.

- Postavljanjem radara visoke frekvencije na grebenu Kuarteron značajno bi se povećala sposobnost Kine da prati pomorski i vazdušni saobraćaj iz pravca severa, iz moreuza Malaka i drugih strateški važnih kanala - navodi Incijativa za azijsku pomorsku transparentnost pri CSIS-u.

Kina stremi ka regionalnoj prevlasti

Direktor Programa međunarodne bezbednosti na australijskom Institutu Lovi Juan Grejem kaže da kineska vojska već koristi ostrva za praćenje vojnog i civilnog saobraćaja elektronskim putem, ali da će nove radarske instalacije "mnogostruko unaprediti te sposobnosti" i pružiti Kini značajnu obaveštajnu prednost.

Žan-Pjer Kabestan sa Baptističkog univerziteta u Hong Kongu objašnjava da Kina nastoji da razvije sve svoje defanzivne i ofanzivne kapacitete jer stremi ka regionalnoj prevlasti, pri čemu joj je glavni cilj da primora američke pomorske i vazduhoplovne snage da "dvaput razmisle pre nego što prokrstare ili prelete tu oblast".

Lin Venčheng sa tajvanskog nacionalnog Univerziteta Sun Jat-sen navodi da je u poslednje tri do četiri godine administracija predsednika SAD Baraka Obame postala "spremnija" da ospori prava na koja se Peking poziva u Južnom kineskom moru.

Peking polaže prave na čitavo Južno kinesko more, kojim prolazi trećine svetske nafte, ali istovetne zahteve iznosi i nekoliko drugih država koje izlaze na to more, kao i Tajvan.

2024 © - Vesti online