Vukovar: Hrvati ponovo u jednoj koloni, aplauzi samo za Kolindu
U Vukovar, grad u kome trećinu stanovništva čine Srbi, slilo se u sredu više desetina hiljada ljudi, koji će u koloni dugoj 5,5 kilometara doći do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata, gde će biti položeni venci.
Pročitajte još:
* Vukovar: Hrvati ponovo u dve kolone
* "Biće da HDZ stoji iza incidenta u Vukovaru"
Prvi put nije bilo obraćanja političara a, kako su izvestili pojedini hrvatski mediji, aplauz je dobila samo predsednica Kolinda Grabar Kitarović.
Jedinu poruku uputio je predsednik Sabora Josip Leko rekavši da je žrtva Vukovara opštehrvatski simbol slobode.
- Vrednost borbe Domovinskog rata, kao i vrednost branitelja raste što se više odmičemo od toga datuma. Sloboda i demokratija su nenadoknadive vrednosti - istakao je Leko.
Predsednica Grabar Kitarović i premijer Milanović su odlučili da svoje misli zadrže za sebe, objavio je portal zagrebačkog Jutarnjeg lista.
Kolinda je, inače, jedina od političara koja je i u bolnici, a i kasnije duž rute pozdravljana aplauzom građana.
U koloni je hodala u društvu svojih bivših stranačkih kolega, gradonačelnika Vukovara Ivana Penave i župana vukovarsko-sremskog Bože Galića, ali i Leke te ministra branitelja Predraga Matića. Kojih desetak metara iza njih kretao se Milanović, koji se prethodno u krugu bolnici rukovao s prisutnima, pa tako i sa čelnicima HDSSB-a predvođenim Branimirom Glavašem.
U premijerovom društvu, koji je inače izviždan pri izlasku sa Memorijalnog groblja, bili su i brojni ministri kao i prva potpredsjednica vlade Vesna Pusić, ali i bivši vukovarski gradonačelnik Željko Sabo koji je, inače, na izdržavanju zatvorske kazne.
U koloni su bili i Božo Petrov šef Mosta nezavisnih lista, treće po snazi političke opcije, nakon parlamentarnh izbora u Hrvatskoj koji će presudno uticati na formiranje nove vlade u Zagrebu, kao i šef zastupničkog kluba HDZ-a i lider te stranke Tomislav Karamarko. Prisutan je bio Ante Gotovoina, koji se u Hrvatskoj doživljava kao najomiljeniji general, inače, bivši haški optuženik, te Tomislav Merčep.
Hiljade građana iz cele Hrvatske nosili su zastave i transparente
Dan sećanja na žrtvu Vukovara 1991. obeležava se odlukom Hrvatskog sabora u spomen na 18. nvembar 1991.
Inače, Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) iz Sarajeva je saopštilo danas da organizuje posetu Vukovaru u petak 20. novembra, a povodom 24. godišnjice od pada tog grada u proteklom ratu.
UDIK time želi da pomogne post-jugoslovenskim društvima da uspostave vladavinu prava i prihvate nasleđe masovnog kršenja ljudskih prava, kako bi se,kako se navodi, utvrdila krivična odgovornost za počinioce, zadovoljila pravda i onemogućilo ponavljanje zločina.
Komemoraciju u Vukovaru direktno prenosi HRT i svi značajniji hrvatski portali.