"Hrvatsko zveckanje oružjem ne gradi mir"
Nevladina organizacija Centar za mirovne studije (CMS) izrazila je danas, povodom vojne parade u Zagrebu, žaljenje što predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović i premijer Zoran Milanović nisu bili spremni da pokažu drugo lice države i zaustave "paradiranje" tenkova ulicama prestonice.
Centar poziva institucije, prvenstveno političke aktere, da preuzmu odgovornost i ne manipulišu građanima kako bi ostvarili političke bodove, prenosi agencija Hina. Nakon izazvanih podela i skandala, ukazuje CMS, kao najznačajniji uspeh ove manifestacije pokazala se njena očita ispraznost.
Pročitajte još:
* Mirni protest u Zagrebu i Sarajevu: Prekinuti tišinu o zločinima nad Srbima
* I Srbe guraju na proslavu "Oluje"
* Fijasko od proslave zločinačke "Oluje": Zapadne sile neće u paradu
- Zveckanje oružjem nije način za premošćavanje prepreka koje su nam na put stavljene 90-ih godina, a koje ne obećavaju ni skori početak slavljenja mira umesto rata - ističe u saopštenju CMS.
Gradeći mir, poručuju, rekonstruiše se društvo koje je predugo bilo okovano militarističkim frazama i čini se sigurnim za svakog pojedinca.
Aktivisti Centra primećuju i da je neverovatna simbolika to što će vojska koračati ulicama koje su dobile nazive po gradovima koji su teško stradali u prošlim ratovima - Vukovar i Sarajevo, ocenjujući da je ponovna simbolička militarizacija upravo tih ulica krajnje neprikladna, bez obzira na to što se radilo o vojsci koja je branila grad.
CMS smatra da se Oluja treba obeležiti, ali ne vojnom paradom niti ignorisanjem civilnih žrtava rata, već stvaranjem pluralizma i međusobnog uvažavanja i navode da su u proteklih nekoliko dana primili mnogo poruka građana - od pretećih do podržavajucjih.
Postavljaju i pitanje kako je moguće da u državi i dalje žive ljudi koji antiratne i mrovne poruke čuju kao pretnju i na nju reguju govorom mržnje i novim pretnjama.
Centar, takođe, ocenjuje i da je debata koja je razvijena oko vojne parade povodom godišnjice Oluje pokazala koliko Hrvatskoj nedostaje politika suočavanja s prošlošću.