Hutitska plemena razbijaju Saudijce
Da podsetimo, Hutiti su iz prestonice Sane proterali predsednika Abd-Rabu Mansura Hadija. Gonili su ga do Adena, a onda je intervenisala Arapska koalicija. Pobunjenicima se kasnije pridružio bivši predsednik Ali Abdulah Saleh, svrgnut u Arapskom proleću 2011, kao i većina jemenske vojske. Pomaže ih Iran, budući da je šiitski kao i Hutiti. Od tada se građanski rat pretvorio u regionalni za dominaciju na arabijskom poluostrvu.
Bekstvo bez borbe
Saudijska intervencija zaglibila je u bezvodnim planinama pre dve nedelje, a sada su ih Hutiti potisnuli i približavaju se ka glavnoj jemenskoj vojnoj bazi Al Anad, glavnoj stanici ka gradu obalskom gradu Adenu.
Arapska koalicija gotovo je opkoljena u polumilionskom Taizu u kom Hutiti drže deo grada i predgrađa. Glavni put ka Adenu je presečen i vode se očajničke borbe za prohodne doline. Hutiti napadaju Taiz upravo glavnim putem u oblasti Al Misra. Hutiti su i sa zapada upali u Dolinu Rasin, a lokalni mediji izveštavaju o mnoštvu mrtvih i ranjenih.
Pročitajte još:
* Rusija, SAD i Iran se slažu se da se ne slažu oko Asada
Isti izvori javljaju i da su se Hutiti pokrenuli prema Adenu. Već su zauzeli planinu Al Jas s koje mogu da granatiraju glavnu i najveću vojnu bazu u zemlji El Anad.
Na drugom pravcu k Adenu Hutiti su bez borbe zauzeli grad i oblast Džuban. Lokalna plemena su ih podržala, a trupe arapske koalicije i proteranog predsednika Hadija pobegli su sa položaja uz međusobno optuživanje za izdaju.
Pakt s đavolom
Hutitima i jemenskoj vojsci u pokretu ka Adenu posao olakšavaju saborci na istoku koji su prethodnih nedelja zauzeli Al Bajdu i Mekejris odakle su oterali trupe Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata. U bici za Mukejres naročito teške gubitke podnele su emiratske trupe. Ubijeno je 10-18 njihovih vojnika i uništeno nekoliko oklopnih vozila.
Na tom pravcu Hutiti se takođe kreću prema moru kako bi odsekli Aden od Saudijske Arabije odakle se doturaju oružje, municija i najamnici. Oni su već zauzeli najviše prevoje na putu ka moru.
Vašarske mete
Propala je i saudijska ofanziva na prestonicu Sanu. Na planinskom putu sačekala ih je regularna jemenska vojska i naterala u bekstvo. Video snimci svedoče o desetinama ubijenih Saudijaca i spaljenim hamerima u bazi Kofel. Među zarobljenicima se našao i viši saudijski oficir.
Na snimcima se vidi bukvalno tumaranje hamerima na čistini dok sve nije bilo obavijeno dimom i vatrom. Saudijci očigledno nisu znali šta da rade pod vatrom i delovali su kao mete na vašaru. Uspeli su samo da u Sani bombardovanjem ubiju ženu i rane dvoje dece.
Ni u samom Adenu svrgnuti predsednik Hadi i njegovi saudijski saveznici nisu sigurni. Pola grada od oko 600.000 stanovnika drži Islamska država, a saudijska koalicija pojas oko luke.
Iznenađenje iza leđa
Hutiti i jemenska vojska upali su preko granice u Saudijsku Arabiju. Spalili su granični prelaz, posle čega su se razvile ulične borbe u obližnjem gradiću. Saudijci se još nisu potpuno vratili na granicu, a snage sada moraju da rastežu daleko od glavnih jemenskih ratišta.
Sirijski generalštab objavio je da su Saudijci i Emiraćani oko 500 terorista preko Turske prebacili u Aden. Odatle su ih poslali na moreuz u Crveno more, ali su ih Hutiti zaustavili i gotovo opkolili u bazi oko aerodroma Al Umejri. U Adenu su nedavno primećeni i sudanski vojnici koji su u nekoliko BTR-a poslati na front.