Mediji u službi reketiranja
Na to su se nadovezale optužbe o upletenosti bivšeg predsednika države Borisa Tadića u sumnjivu kupovinu pomenutih listova od nemačkog VAC-a. Tadić se brani tvrdnjom da je u tu prljavu priču uguran, jer je sada krenuo u ukrupnjavanje opozicije. U ovom zamešeteljstvu sa obrisima velike kriminalne afere deluje da nema nevinih. Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Vukašin Obradović ukazuje da se NUNS povodom ove afere nije ni oglašavao, niti opredeljivao za bilo koju od strana, jer u njenoj srži nije profesija, već profit.
- Jedina korist od te bitke sa dna septičke jame jeste što je do srži ogoljeno sve što se dešava na medijskoj i političkoj sceni, od čega novinarska profesija nema nikakve koristi. Reč je o sukobu dve interesne grupe za dvorsku oglasnu tablu i to zbog novca - kazao je Obradović za "Vesti".
Pročitajte još:
* Bogićević: Dao sam Rodiću milion evra, na nagovor DS-a
* Previše blata u medijskom svinjcu
Upitan kako vidi nastupe svoje koleginice iz druge asocijacije - Ljiljane Smajlović, predsednice Udruženja novinara Srbije i glavne urednice "Politike", Obradović odgovara da ona već duže vreme ne obavlja funkciju čelnice UNS-a, već nastupa iz "Politikinog" ugla.
Inače, čitava medijska mutljavina krenula je sredinom 2012. kada se saznalo da je šabački biznismen Miroslav Bogićević od nemačke kompanije pazario tri dnevnika preko firme registrovane u Moskvi, i to pošto se Srbija odrekla prava preče kupovine. Mada je već tada bilo jasno da je posao sumnjiv, obećanja naprednjačke vlasti da će razrešiti zamršeno medijsko klupko su zaboravljena i ko zna da li bi i čitav slučaj došao na tapet da vlasnici "Kurira", porodica Rodić, nije nedavno saopštila kako je otkupila potraživanja listova i postala njihov vlasnik. Usledila je kampanja TV Pink i "Informera", medija bliskih vlasti, protiv Rodića, pa je vaskrsao i Bogićević i pravo iz kućnog pritvora otrčao na poligraf da bi tek sada priznao da ga je Rodić reketirao i uzeo mu milion evra.
Ojadili banke
Ova medijska afera potvrdila je poraznu činjenicu da se oko primata u štampi bore dva biznismena koja su imala posla sa zakonom. Bogićević je uhapšen zbog malverzacija sa kreditima kojima je oštetio Privrednu banku Beograd, a vlasnik "Kurira" Radisav Rodić, koji je posao preneo na sinove, hapšen je jer je oštetio Komercijalnu banku.
Zbog toga je bivši ministar privrede Saša Radulović zatražio putem Tvitera da tužilaštvo proveri otkud Bogićeviću milion evra u kešu. Osvrnuvši se na tezu da na Vučićevu vlast udara strani faktor, zapitao je ko stoji iza njegovog rušenja ako ga vole i Amerika i Rusija i Nemačka i EU... Sam je i dao odgovor: Vučić.
Veliko iskušenje za premijera
Politički analitičar Dušan Janjić ocenio je da sukob između vlasnika i urednika "Kurira" i "Informera" predstavlja "mnogo veći problem za društvo nego što se to isprva čini". On smatra da država mora jednom da "stane na put sprezi politike, biznisa i kriminala".
- Krenuli smo od Rodića, mislili da je sukob dve medijske kuće, ali shvatili smo da smo došli do ozbiljnog iskušenja za Vučićevu vladu, ministra pravde, ali i za društvo. Može ovo ponovo da se pretvori u aferu koja se neće razrešiti, ali ona je to stvarno - rekao je Janjić. Saša Radulović mu je putem Tvitera poručio da se obrukao "teorijom balkanskog proleća", odnosno
"svemirskom odbranom neodbranjivog".