Razbojnički udar na tradiciju
Srpska štampa sa dugom tradicijom podvučena je žutom bojom kada je kao grom iz vedra neba odjeknula vest da će u rukama vlasnika tabloida "Kurir" završiti "Politika" s tradicijom dužom od veka, "Večernje novosti" i novosadski "Dnevnik" koji postoje više od 50 godina.
Prilog žutoj medijskoj dijagnozi dao je kontroverzni biznismen Miroslav Bogićević iz kućnog pritvora poručivši da će on, iako je Adrija medija u vlasništvu porodice Rodić otkupila potraživanja tri dnevna lista, iskeširati poslednju ratu dugovanja od skoro četiri miliona evra i konačno postati njihov vlasnik.
Uredništvo "Politike" smatra da se list našao na žestokom udaru još neidentifikovanog političko-finansijskog kartela zbog protivljenja nameri "Kurira" koji drugi put pokušava da kupi i najstariji list na Balkanu.
- Način kupovine nalik je neprijateljskom preuzimanju, a ne poslovnoj transakciji, valjda po istoj logici po kojoj žurnalizam u "Kuriru" više liči na razbojništvo po peru nego na novinarstvo - navode u "Politici".
Prema rečima Dragana Dobrašinovića iz Koalicije za nadzor javnih finansija, u pozadini je, kao i uvek, političko kulinarstvo.
- Nije nikakva novost da velike finansijske operacije u zemlji ne idu bez političara na vlasti jer imaju veće resurse, dok ih opozicija nema, pa joj to teško ide. Tako je bilo i ranije i sada - tumači Dobrašinović za "Vesti".
On ističe da su i akteri ove priče Bogićević i Rodić, kao što se videlo, bliski političarima, pa i rade uz njihovu asistenciju.
- Kad su mediji u pitanju, svakoj vlasti odgovara da se ne vidi istina kakva jeste, da se ne čuje kuda ide Kosovo, šta je s ekonomskim i drugim problemima... Zato se puštaju samo prazne priče o kriminalcima i starletama. Iz koje god kuhinje to stiže, posledice su iste, a to je da Srbija postaje sve gora - pojašnjava naš sagovornik.
Ne pomaže ni Sveti Petar
Vlast se, osim verbalno, ne upliće u medijski rat tajkuna. Od premijera Vučića se samo moglo čulo da "ni Sveti Petar ne može da razmrsi šta su muljali ovi iz Demokratske stranke, šta su njihovi tajkuni radili i ko je kome plaćao". Predsednica parlamenta Maja Gojković smatra da su u ovu priču mediji upleli premijera i predsednika Srbije zlonamerno tražeći "pukotine" između Nikolića i Vučića.
Ako je tajna, nek bude javna
Koalicija za nadzor javnih finansija pozvala je Vladu Srbije da opozove oznaku tajnosti s Uputstva za ponuđače u procesu privatizacije medija.
- Sva medijska javna preduzeća stvarana su i decenijama održavana novcem građana i zato oni imaju pravo na potpuni uvid u važan proces privatizacije medija i izbor novih vlasnika medija. Ovo pravo ne sme biti suspendovano samovoljnim i protivzakonitim odlukama nosilaca javnih funkcija - zaključuje Koalicija.