Ponedeljak 21.09.2015.
05:41
N. S. Preradović - Vesti

Uzalud davali šakom i kapom

Tanjug
I Fijat je dobio pare od Srbije

Subvencije su bile izdašne, a efekti više nego skromni, čak neki investitori duguju državi oko 900.000 evra, pa su i tuženi.

Sada je država Srbija odlučila da okrene list i do kraja meseca usvoji Zakon o naknadama koji će regulisati davanje subvencija. Drugim rečima, vlast obećava da će biti više kontrole na koji način investitori troše novac.

Trećina ugovora raskinuta

Za deset godina Uredba o privlačenju direktnih investicija 10 puta je prepravljana. Rezultat: 54 projekta su uspešno završena, 153 su u toku, a trećina ugovora je raskinuta.

Međutim, ekonomisti smatraju da najavljeni zakon neće doneti boljitak i da je u pitanju još jedan loš akt.

Aleksandar Stevanović kaže za "Vesti" da bi subvencije trebalo ukinuti svima, osim domaćim poljoprivrednicima.

- Investitore treba privlačiti boljim zakonima, a ne očekivati da će oni zažmuriti na jedno oko zbog toga što nemamo pravnu državu samo zato što smo im dali pare poreskih obveznika. Dinkićev koncept o privlačenju investicija uz davanje obilnih subvencija je vrlo loš, a ova vlada ne odustaje od njegovog koncepta, samo tobož najavljuje neku kontrolu - kaže Stevanović.

Prema njegovim rečima, vrhunac bezobrazluka predstavlja najava Vlade da u Srbiju dovodi razne poljoprivredne investitore iz Evrope koji će u Srbiji poslovati pod povoljnijim uslovima nego domaći paori koji su ionako na rubu egzistencije.

Ekonomista Ljubomir Madžar kaže da subvencije nikad nije trebalo ni uvoditi jer nisu donele ništa dobro srpskoj privredi.

- Ako je ova Vlada odlučila da uvede kontrolu davanja subvencija to je dobar, ali nedovoljan korak. Trebalo bi da batale tu zaludnu meru - kaže dr Madžar.

Ni njegov kolega Saša Ranđelović nije zagovornik subvencionisanja investitora.

- Subvencije za zapošljavanje i investiranje predstavljaju direktnu cenu koju država plaća zbog neuređenog privrednog ambijenta, neefikasne administracije i neefikasnog sudstva. Mislim da bi dobra strategija bila stvaranje boljeg poslovnog okruženja - kaže Ranđelović.

Trećina milijarde za podsticaj

Na ime subvencija država je u protekloj deceniji dala više od 300 miliona evra, a prema zvaničnim podacima otvoreno je 35.000 do 40.000 radnih mesta.
Vrednost privučenih investicija navodno je 1,5 milijardi evra.


 

2024 © - Vesti online