"Ukrajina u procesu stalne revolucije i Majdana"
Osim toga, Dačić je apelovao i da posmatračima OEBS omoguće bezbedan i nesmetan pristup kako bi mogli da ispune svoj mandat.
U toj zemlji su u prethodnih nekoliko dana ponovo pojačani sukobi.
Pregovori, primirje, pa kršenje tog primirja, svakodnevica je za ljude koji žive na istoku Ukrajine.
Predstavnici Kijeva i Donjecka dogovorili su novi prekid vatre, a sve to nadziru predstavnici OEBS-a. Međutim, predsedavajući te organizacije Ivica Dačic kaže da posmatrači OEBS-a često nemaju pristup terenu.
- Ne možemo da tolerišemo situaciju da se svi deklarativno zalažu za mir, a na terenu imamo potpuno drugačiju situaciju. Ili se na Normandijskom formatu svi slože, a onda u tumačenju onoga u čemu su se složili - svako ima neke svoje varijante - kaže Ivica Dačić.
Da nesuglasica sem između zvaničnika u Kijevu i u Donjecku postoji i u ukrajinskoj prestonici, bili smo svedoci nedavno, kada su u sukobima desničara sa policijom ubijena trojica pripadnika Nacionalne garde.
Pročitajte još:
* "Eskalacija nasilja u Ukrajini alarmantna"
* Kijev sabotira povlačenje teškog naoružanja
Nekadašnji diplomata Srećko Đukić, koji je godinama službovao u ambasadama u Moskvi i Minsku, ističe da su rezultati posle godinu i po od promene vlasti u Ukrajini - porazni.
- Izgleda da se Ukrajina nalazi u procesu permanentne revolucije ili permanentnog Majdana. Društveni proizvod je u padu od 15 odsto, industrijska proizvodnja je pala za 19,5 odsto, inflacija je porasla za 40 procenata - ističe Đukić.
Ukrajinski predsednik Petro Porošenko inicirao je usvajanje ustavnih amandmana kojima bi se decentralizovala vlast u zemlji.
Sada je, međutim, u situaciji da time nisu zadovoljni ni proruski, ni proukrajinski nacionalisti.
- Ekstremna desnica ne prihvata ni minimum autonomije, ni minimum ustavnih promena. A opet, Donjeck i Lugansk i to što je predložilo rukovodstvo Ukrajine i što je nekako prošlo kroz Vrhovnu radu, apsolutno ne zadovoljava - dodaje Đukić.
Decentralizacija i specijalni status pobunjeničkih regiona Donjecka i Luganska predviđeni su prema sporazumu iz Minska koji je postignut uz posredovanje nemačke kancelarke Angele Merkel i francuskog predsednika Fransoa Olanda u prisustvu predsednika Rusije Vladimira Putina.