Saksonci: Brod je pun, Mađarska treba da diže zid
- Brod je pun - rečeno je u pokrajinskoj vladi u Drezdenu, prenose nemački mediji, a generalni sekretar podružnice CDU Mihael Krečmer je ocenio da je kritika na račun Mađarske nepoštena i da je obaveza te zemlje da kontroliše ilegalnu migraciju.
Krečmer je za magazin “Špigl” rekao da se ogradom na granici izbeglice mogu usmeravati u određene oblasti i bolje registrovati.
- Smatram to ispravnim - rekao je Krečmer komentarišući mađarsku odluku.
Iz CDU u Saksoniji, koja se graniči sa Poljskom i Češkom, zatraženo je ponovno uvođenje graničnih kontrola, kako bi se sprečila navala azilanata.
- U vezi sa aktuelnim razvojem situacije, legitimno je da se diskutuje o suspenziji Šengenskog sporazuma - rekao je portparol CDU Saksonije Kristijan Hartman i dodao da Saksonija, preko savezne države, mora na tome insistirati u Evropskoj uniji.
Kritika na ove predlog CDU stigla je iz redova opozicione partije Zeleni, odakle je takva ideja nazvana udarcem na evropsku ideju i naglašeno da bi se, umesto novca u ponovno uvođenje granične kontrole, ta finansijska sredstva mogla investirati u Saveznu službu za migracije i izbeglice, kako bi se azilantski postupci mogli brže obrađivati.
Pročitajte još:
* Nemačka: Radne vize migrantima neće pomoći
* Mađarska premešta imigrante iz gradova u šatore na poljima
Privremenu suspenziju Šengenskog sporazuma, podržala je i nemačka policija.
- Iz policijskog ugla gledano, to bi bila najbolja mera. Na taj način bi se počinioci krivičnih dela mogli uhapsiti, a izbeglice, koje su došle preko Austrije, vratiti tamo gde su i ušli u šengenski prostor - rekao je za "Pasauer noje prese" predsednik sindikata nemačke policije Rajner Vent.
Vent je ukazao na pozitivne strane ponovnog uvođenja graničnih kontrola, koje je postojalo za vreme samita Grupe 7 ekonomski najrazvijenijih zemalja, održanog u Bavarskoj. Pred samit je, naime, privremeno suspendovana odluka o slobodnom protoku ljudi i uvedena granična kontrola, kako bi se nasilni demonstranti i kriminalci sprečili da dođu na demonstracije protivnika G7 i globalizacije.
Kada je reč o ugovoru iz Šengena (Luksemburg) kome su najpre pripadale Nemačka, Francuska i zemlje Beneluksa i koji predviđa ukidanje unutrašnjih graničnih kontrola, sada je došlo do proširenja "šengen-države". Kopnene granice šengenske zone sa oko 400 miliona ljudi, duge su blizu 8.000 kilometara, a vodene 42.700 kilometara. Na granicama između država šengenske zone kontorlišu se putnici samo "štih-probom" ili zbog posebnih događaja.