Sreda 05.08.2015.
05:00
Lj. Ivanović - Vesti

Kontrovezni savetnici srpske vlade Bler i Stros-Kan napustili Vučića

Reuters
Prohujalo sa vihorom: Dominik Stros Kan i Aleksandar Vučić

Iako su dovedeni bombastično, otišli su tiho, a da to Vlada nije čak ni formalno saopštila. Ruku na srce, javnost Srbije ni danas ne zna šta su tačno ti ljudi radili za našu zemlju, a još manje koliko je to koštalo poreske obveznike, ako je nešto i koštalo.

U savetničkom stroju su ostali samo bivši italijanski šef diplomatije Franko Fratini i bivši austrijski kancelar Alfred Guzenbauer. Kao i za prvu dvojicu, i kod ovog dvojca je merljivost učinka praktično nemoguća misija. Jedino što se zna pouzdano jeste da Fratini ne košta ništa.

I Šri Lanka najurila Dominika

Nova vlada Šri Lanke, besna na neefikasnost Dominika Stros-Kana, otpustila je ovog nekada perspektivnog francuskog ekonomistu. Vlada u Kolombu je objavila da čuveni DSK nije ničim opravdao honorar od 750.000 dolara za usluge privlačenja investitora.

Bler je prodao srpskoj vladi model "radnih grupa" što mnogo "evropskije" zvuči ako se kaže na engleskom - diliveri junit. Njihov zadatak je da povezuju i koordiniraju rad različitih ministarstava na određenim projektima gde se njihove nadležnosti prepliću, što je često uzrok beskrajnog odlaganja posla.

Ali, kako navodi beogradska štampa, kabinet premijera sprema novo pojačanje. Kako je u pulu savetnika već bio ili jeste po jedan Britanac, Francuz, Italijan, plus Austrijanac, upadljivo nedostaje Nemac. Ako je verovati medijima, iz najmoćnije države EU u Srbiju zato na jesen dolazi Volfram Mas, bivši ambasador Nemačke u Beogradu.

Cena britanskog lobija

Vlada Srbije angažovala je lane poznatu britansku lobističku agenciju Bel potering i za devet meseci prošle godine njene usluge platila između 200.000 i 250.000 evra. Podatak o tome objavljen je u Registru transparentnosti EU, koji je baza lobističkih firmi u Briselu. Prema Registru transparentnosti, Vlada Srbije je, uz britansku kompaniju TokTok, jedan od dva najizdašnija klijenta Bel poteringa.

Glavni poslovi Guzenbauera i Fratinija u Beogradu sada su pomoć u evropskim integracijama Srbije, mada i na tom polju naša zemlja stoji dosta kilavo jer skoro dve godine nije otvoreno nijedno pregovaračko poglavlje. Razlog je, naravno, pitanje Kosova. Navodno, Guzenbauer i Fratini lobiraju za Srbiju i po briselskim kuloarima, kao i prestonicama uticajnih članica Unije.

Bilo je najavljeno i da će Lazar Krstić, bivši ministar finansija Srbije, preuzeti savetodavnu ulogu, ali se ni on od silaska s funkcije praktično nije ni pojavljivao u Beogradu.

2024 © - Vesti online