Ponedeljak 03.08.2015.
19:12
Tanjug

"Saosećamo sa svim stradalnicima - i Hrvatima i Srbima"

facebook.com/Centar za mirovne studije
Moralni osećaj pokajanja i moralna zrelost oprosta - da li su mogući?

Veće ukazuje da u hrvatskoj javnosti, u istupima predstavnika države i društva, ni nakon 20 godina nema spomena na istorijsko stradanje hrvatskih državljana srpske nacionalnosti, kao ni iskaza moralne i istinske pravne odgovornosti za zločine koji su počinjeni tokom i nakon Oluje.

Kako je istaknuto u saopštenju koje potpisuje predednik Milorad Pupovac, SNV saoseća sa svima koji su ostali bez svojih najbližih, bez zdravlja, svojih domova, zavičaja i svega što su generacijama i vekovima sticali, posebno sa onima koji su proveli godine u progonstvu ili su još prognani.

- Većina naših sugrađana zbog načina obeležavanja Oluje i dominatne politike sećanja, nema svest o tome da je tokom i Oluje izbeglo 230.000 hrvatskih državljana srpske nacionalnosti, bez mogućnosti i prava da sami odluče o tome gde će živeti i u koji će se ustavno-pravni poredak integrisati i da je pobijeno na stotine onih koji su ostali, a mahom su bili stari i nemoćni - podseća SNV.

Kako dodaje, većina takođe nema znanja da je zapaljeno na stotine naselja i gradova, izvan i bez ikakvih borbi i da je optuženo hiljade Srba kao odgovornih za ratne zločine, a da je sva imovina izbeglih proglašena državnom imovinom i deljena onima koje je država naseljavala u sklopu programa etnički homogene, čiste države, te da je njihov povratak otežavan nasilnim, pravnim i političkim sredstvima.

"Pravosudna oluja"

- Kako godine protiču sve se više stiče utisak da se oslobađajuća presuda dvojici generala pred sudom u Hagu tumači kao 'pravosudna Oluja' nakon koje su i država i društvo razrešene i očišćene od moralne i zakonske obaveze da se sa nesumnjivim i višestrukim zločinima suoče, a potom i da ih sankcionišu - stoji u saopštenju SNV-a.

Umesto toga, dodaju, predstavnici političkih i društvenih elita se međusobno takmiče i pri tome sukobljavaju oko toga čije je slavlje autentičnije, a razvija se i netolerancija i anti-manjinska atmosfera prema pripadnicima manjinskih naroda, posebno prema pripadnicima srpskog naroda.

Nakon dve decenije od vojno policijske akcije Oluja, pre koje među najuticajnijima očito nije bilo dovoljno onih koji su bili spremni da pruže priliku krajiškom stanovništvu da odluči o sebi, da napravi izbor, SNV svedoči i o proširivanju i produbljivanju jaza u državnim politikama sećanja na prostoru bivše Jugoslavije, posebno između Hrvatske i Srbije.

SNV poziva predstavnike Hrvatske i Srbije da učine sve da se to ne događa, jer "kao ni od rata, tako ni od toga koristi neće biti ni za jedno društvo, ni za jedan narod" i nema istinskog mira bez suočavanja s odgovornošću za počinjene zločine.

- Moralni osećaj pokajanja i moralna zrelost oprosta jedina su osnova na kojoj se može graditi mir među narodima i saradnja među državama - poručuju iz SNV-a.

2024 © - Vesti online