Pod skute Prištine ili u penziju
Srpskim sudijama koje su ostale da žive na Kosovu i Metohiji ili se još vode da žive u južnoj srpskoj pokrajini, iz Beograda je saopšteno da, ako žele da rade u kosovskom pravosuđu, treba da se jave na konkurs koji će, po svojim kriterijumima, raspisati Ministarstvo pravde Republike Kosovo.
Sudije koje dobiju zeleno svetlo, moraće da prođu rigoroznu proveru Prištine i biće zaposlene u jedinstvenim srpsko-albanskim sudovima i tužilaštvima u južnom i severnom delu Kosovske Mitrovice, čije formiranje je dogovoreno sporazumom o sudovima koji su u februaru u Briselu potpisali Aleksandar Vučić i Isa Mustafa. Cela procedura mora biti završena do 1. septembra.
Pročitajte još:
* Srbija se vratila u politički život Kosova
* "Pozdravljam dogovor o pravosuđu, ali to nije dovoljno"
One koji odbiju da se integrišu ili ne žele da sude po kosovskim zakonima čeka penzionisanje. Penzija će iznositi 60 odsto plate koju su primali u 2014. godini plus dva odsto za svaku godinu staža.
Na Kosovu, bar na papiru, trenutno živi oko 100 sudija i tužilaca srpske nacionalnosti i oko 200 administrativnih radnika. Organizacionom šemom budućeg jedinstvenog srpsko-albanskog Osnovnog suda u Kosovskoj Mitrovici, koji će imati odeljenja u južnom i severnom delu grada i sudske jedinice u Leposaviću i Zubinom Potoku, Apelacionog suda, koji će biti smešten u severnoj Kosovskoj Mitrovici i objedinjenog tužilaštva, čije sedište će najverovatnije biti u Bošnjačkoj mahali u severnom delu grada, predviđeno je da se angažuje 50 sudija i tužilaca srpske nacionalnosti. Još u Briselu, premijer Srbije je izrazio bojazan da li će Srbi na Kosovu i Metohiji moći da obezbede dovoljno sudija.
I državljanstvo Kosova?!
Oni koji se budu prijavili za sudije na Kosovu, kad-tad će morati da se odreknu srpskog državljanstva i prihvate kosovsko, tvrdi Dragana Boljević, predsednik Društva sudija.
Ne može niko biti nateran da se integriše u neki drugi sistem koji nije pravosudni sitem Srbije, smatra Nikola Kabašić, v.d. predsednika Višeg suda u Kosovskoj Mitrovici.
Kako će se opredeliti srpske sudije u ovom trenutku niko ne može da predvidi. Neke sudije tvrde da neće suditi i raditi po kosovskim zakonima, neke više ne žive na Kosovu i nemaju nameru da se vraćaju, pa će radije prihvatiti penziju koja može biti i veća od sudijske plate na Kosovu i Metohiji. Treba podsetiti da su se i mnogi srpski policajci "kleli" da neće služiti državi Kosovo, a sada, pošto od Beograda nisu dobili šta im je obećano, traže da ih integrišu u MUP Kosova.