I pored svega, nemali broj se iznenadio kada je ministra ispred suda, na prvom ročištu protiv NIN, a ispostaviće se i poslednjem, dočekala gomila naprednjaka uz ovacije. Oni koji se slažu sa NIN-ovom naslovnicom odmah su uzvratili da je okupljanje bio očigledan pritisak na sud. Kako će proći Stefanovićeva tužba znaće se već do kraja godine, do kada se sud obavezao da će doneti presudu.
Iz gomile mladih političara SNS-a Nebojša Stefanović se relativno brzo izdvojio kada su ga po osvajanju vlasti 2012. naprednjaci postavili na treću najvažniju funkciju u državi - na mesto predsednika Narodne skupštine Republike Srbije. Njegovo vođenje parlamenta nije bilo toliko sporno, ali jeste njegov doktorat. Grupa mladih srpskih naučnika iz Velike Britanije otkrila je da je doktorat "Nova uloga strategijskog menadžmenta u upravljanju lokalnom samoupravom (primer grada Beograda)" - plagijat! Odbranio je tezu na Megatrendu, privatnom univerzitetu, koji je postao simbol lažnih diploma i doktorata.
Beogradska čaršija priča da je Stefanović posle Devete beogradske gimnazije studirao pravo, ali da mu nije išlo, pa njegov otac Branko, diplomirani ekonomista, koji je 2014. od običnog službenika avanzovao u jednog od direktora Telekoma 2014, nije štedeo pare da na privatnom univerzitetu obezbedi nastavak školovanja sinu. Mlađi Stefanović se nije zaustavio na doktoratu, već je pohađao i večernju školu Tonija Blera, smer - Uloga medija u popravljanju imidža.
Reklo bi se da ga je džaba pohađao. Ni danas, nakon što je po drugi put ministar policije i potpredsednik SNS-a, Stefanović nije uspeo da se oslobodi uvredljivih nadimka po kojima je poznat u javnosti. Jedan od njih je - Neša slina, kako ga zovu zbog uvlakačkog odnosa prema partijskom lideru. Drugi - Nebojša iz Beograda - zaslužio je kada je zbog specifične boje glasa i mirnoće razotkriven da se krije iza osobe koja se često, kao partijski "neopredeljen" građanin, javljala u kultnoj emisiji "Utisak nedelje". Naravno, hvalio je radikale, stranku kojoj je pripadao i čiji je bio narodni poslanik od 2007, sve dok nije krenuo za Nikolićem i Vučićem i postao deo osnivačkog tima SNS-a.
On je još jedan političar koji potvrđuje tezu da je politika najisplativije zanimanje. Nije se utvrdilo kako je sa samo 32 godine, sa kratkotrajnim stažom, prvo kao direktor marketinga u preduzeću za spoljnu i unutrašnju trgovinu Interspid d.o.o, a potom kao finansijski direktor u preduzeću Jabuka d.o.o, koje je ubrzo propalo, došao do stana od 90 kvadrata u rodnom Beogradu.
Kako su jačale njegove političke funkcije, tako je imao potrebu za većim stambenim prostorom, pa se 2014. sa suprugom Anom (devojačko Filipović) i tada dvogodišnjom ćerkicom Ninom preselio u kuću od stotinak kvadrata na Bežanijskoj kosi. Okružen komšilukom estradne menažerije, od Lepe Brene do Saše Popovića, u elitnom delu prestonice, ministar će čekati ishod presude i da li će NIN morati da mu isplati 300.000 dinara da bi zalečio "duševni bol".
J. Arsenović