Isidora je rođena 10. decembra 1967. u Sarajevu. Ćerka je poznatog novinara Dimitrija Bjelice. Deda Dušan Đurović bio je predsednik Udruženja književnika, koji ju je u četvrtoj godini naučio da čita. Otac ju je formirao kao ultramodernu, a deda kao konzervativnu ličnost.
- U dedinom stanu, praktično književnom salonu, upoznala sam Ivu Andrića i Mešu Selimovića. Preko tate, svetskog publiciste, upoznala sam svetske zvezde.
Majka je, kaže, bila mirotvorni faktor. Rano se počela zanimati za umetnike, ljude koji se drugačije oblače. U prvom osnovne nije htela da nosi kecelju, imala je misionarsku potrebu da brani ono što je drugačije od terora većine.
- Kroz naš stan prolazili su ruski i američki glumci, Liz Tejlor i Ričard Barton, šahisti, bili smo zanimljiva porodica.
Kao srednjoškolka volela je pank, nadrealizam i izvodila razne ludosti. Međutim, gledali su joj kroz prste jer je bila odličan đak. Izmišljala je razne performanse. Tako je naterala svog tadašnjeg dečka da joj donese krevet nasred parka, da u njemu leži i recituje, dok joj on svira violinu.
- Jednog dana sam prodavala ljubičice, pa su se ljudi pitali je l' to Dimitrije bankrotirao - pričala je Isidora.
U tom periodu mnogo je putovala, a i prva je obukla mini suknju, što je izazvalo pravi skandal. Izučavala je sanskrit, kabalu, ezoteriju, pročitala Kjerkegora i Šopenhauera.
- Bila sam maštovita, ali ne i problematična, dolazila sam na vreme kući, nisam pila, drogirala se. Mama i tata me nisu pritiskali, niti se mešali u izbor mojih muškaraca, samo su vrištali od smeha.
Već u 18. godini dobila je nagradu Književne omladine Jugoslavije za svoju prvu knjigu, imala je predstavu, govorila je pet jezika. Posle jedne kontroverzne žurke postala je najmlađi jugoslovenski disident i prešla da živi u Beograd, gde je završila Fakultet dramskih umetnosti, odsek dramaturgija i ubrzo magistrirala sa tezom "Tehnotriler kao savremeni oblik tragedije".
- Srećna sam što se desio taj skandal jer smo četiri godine pre rata otišli iz Sarajeva i spasli i svoje živote i imovinu. Posle su četiri granate udarile direktno u naš stan.
Život u Beogradu u početku nije bio lak. Nije više živela u izobilju, a porodica Bjelica spavala je na podu u jednoj sobi, a umesto frižidera kesa s hranom visila je na prozoru, ocu je račun bio blokiran, nije imala šta da obuče, pasoši su im bili oduzeti. Zabavljala se, kaže, sa Srđanom Koljevićem, Dragoslavom Bokanom, s jednim toreadorom, ali je njegova porodica bila protiv toga da se katolik ženi Srpkinjom. Zamalo da postane popadija jer je bila ljubav jednog teologa. Kada je videla Nebojšu Pajkića na FDU, znala je da je on čovek njenog života.
- Ja sam u Nebojši prepoznala svog jednomišljenika u svemu. Ne samo da je bio pametan, zgodan, šarmantan, nego smo o svemu mislili identično i ja sam bila potpuno opčinjena od prvog dana kad sam ga upoznala.
Nebojša koji je bio tada oženjen zatražio je razvod od prve supruge i venčao se sa Isidorom. Imao je tada 41, a Isidora 27 godina. Uvek je privlačila pažnju svojim stajlingom, posebno upadljivim šeširima, što je bio njen način da pobegne iz stvarnosti.
Dok je studirala, znala je da stavi najveći šešir na glavu i uđe u gradski autobus kako bi imala prostor za sebe. Proputovala je celu planetu, upoznala kulturu, istoriju i običaje. Svaki period njenog života je imao posebne zanose i fascinacije.
Kao tinejdžerka je bila opsednuta Parizom i Njujorkom, u tridesetim godinama je otkrila Orijent. Ima ćerku Vilu Evanđelinu i sina Lava Gligorija. Autor je više od 40 bestselera, prevođenih na razne jezike.
S. Đurić