Teška artiljerija uvredljivih komentara, kojom mesecima brojni korisnici društvenih mreža napadaju Milenu Ivanović, suprugu pokojnog Olivera Ivanovića, lidera Građanske inicijative Sloboda, demokratija, pravda zbog njenog načina života, kulminirala je protekle nedelje kada je rekla da neće na protest povodom godišnjice njegovog ubistva jer je, kako je ocenila - politizovan.
- Zašto tada (kada je bio u prištinskom zatvoru) nisu organizovali proteste da mu pomognu da izađe na slobodu? Gde su bili prethodnih godinu dana? - pitala je ona.
Ivanovićevoj udovici na društvenim mrežama se zamera štošta, od skupocenog telefona i garderobe do načina šminkanja i kačenja slika na društvene mreže, pa su u njenu odbranu stale dve poznate žene, potpredsednica Vlade Srbije Zorana Mihajlović i dramska spisateljica Biljana Srbljanović. Mihajlovićeva kritike vidi kao odraz nedoličnog, uvredljivog i štetnog ponašanja.
- Zamerati što je nastavila život, zbog sebe i deteta, na najprizemniji način blaćenjem po društvenim mrežama, zloupotrebljavajući njene fotografije i tragediju, kritikovati što je sređena i nasmejana je nedopustivo kaže ona.
To "javno blaćenje" razbesnelo je i Biljanu Srbljanović koja poručuje da je komentarisanje ličnih izbora ponašanja "ogavno" jer Milena nije produžetak tela i volje ubijenog muža. Bilo je i onih koje ne kriju šta im smeta kod Milene, pa je novinarka Tatjana Vojtehovski, povodom najave da će Milena na Pravnom fakultetu u Kragujevcu govoriti o ubistvu Ivanovića i ženama u politici, pozvala "buduće advokate, sudije i tužioce" da ne idu na predavanje i pokažu da su dostojni buduće profesije.
Lavina uvreda sručila se na Milenu pre par meseci zbog zajedničke fotografiju sa premijerkom Anom Brnabić u čijem je ona timu saradnika, ali i kada je u novembru na Tviteru jednog korisnika osvanula slika ove udovice sa šefom diplomatije Ivicom Dačićem, kako je naveo jedan tviteraš, "iz nekog provoda", pa selfi sa prijateljicom, moguće "na žurci ili prijemu".
Milena Ivanović je rođena 1983. godine u Kosovskoj Mitrovici. Posle ubistva Ivanovića rekla je da se u taj grad više ne vraća, preselila se u Beograd, a u junu 2018, nepunih pola godine pošto je mučki ustreljen, dobila je posao u kabinetu premijerke.
- Počela sam u sektoru za kulturu, jer sam završila istoriju umetnosti i pišem doktorat. Volim svoj posao i kolege, jer me zaokupe obaveze, ne mislim na ružne stvari. Nije to pitanje novca, već korak ka oporavku - objasnila je ona.
Iz anonimnosti je izašla kada je početkom 2014. Oliver saslušan u Mitrovici, zbog navodnog ratnog zločina 1999. i 2000. godine. Branila ga je pred kamerama, posećivala u zatvoru i na sve načine se borila da dokaže njegovu nevinost. Nedavno je sa medijima podelila sećanje na prvi susret sa čovekom s kojim je pre nepunih osam godina dobila sina Bogdana.
- Upoznali smo se kod prijatelja krajem 2006. To je dan koji je promenio sve. Odmah sam znala da je on taj - sećala se nedavno, objašnjavajući da je Oliver bio stariji od nje 30 godina, zbog čega su njihove porodice negodovale, ali su njih dvoje pokazali su "da na svetu postoji druga polovina koju nađete".
- Kad se rodio Bogi, svi su shvatili da smo bili u pravu - navela je ona.
Otkrila je i vodi sopstvenu istragu o Oliverovom ubistvu, da prikuplja informacije i od Srba i od Albanaca i da mnogo zna.
- Neću ni u koga da upirem prstom, to su ozbiljne stvari, ali kada budem sto posto sigurna i sklopim svoju priču, kazaću to onome kome bi i trebalo da kažem - objasnila je poručivši da na tom putu neće stati.
Dragana Dekić