Zlatna odličja sa planetarnog šampionata, koja su do pre nekoliko dana bila samo san za srpski tekvondo, nisu došla preko noći nego su rezultat velikog odricanja ovog trenerskog maga i njegovih izabranika. Bitan događaj za današnje uspehe je ulazak Jovića u ovaj sport osamdesetih godina prošlog veka, posle vremena provedenog u fudbalu, streljaštvu i brejkdensu, u kojem je imao zapažene rezultate.
Proveo je jedan dan u Sportskom centru Vračar, video razne borilačke veštine i izabrao tekvondo jer, kako je objasnio prilikom posete "Vestima" u Beogradu, svidele su mu se vrhunske nožne tehnike. Otišao je u Kalemegdan, kod Dragana Petrovića, osnivača tekvondoa kod nas i tamo naučio prve korake.
Osvajao je Gale domaća takmičenja, deceniju nije izgubio meč, a onda se krajem prošlog veka otisnuo u trenerske vode. Osnovao je danas već kultni klub Galeb i odlučio da rizikuje prodajom stana, što je bio prelomni trenutak u kasnijem stvaranju šampiona.
- Odluka da prodamo stan i uložimo u kupovinu garaže je bila moja, supruge i porodice. Više puta sam rekao da to ne treba da bude primer za sve, ako nisu spremni da žrtvuju i možda izgube. Mi smo u kreditima i danas, to će trajati 30 godina i još su "švajcarci". Tada su nas svi nagovarali oko "švajcaraca", a evo sada dokle smo došli. Ali, nema plakanja. To sam odabrao i presrećan sam što sam imao hrabrosti, naročito moja supruga. Ne mogu da kažem da je to odricanje, već ulaganje jer ne može da se radi bez sale - prisetio se Gale u "Vestima".
Usledile su godine marljivog rada, u kojima je mnogo trpela i porodica, ali se sve isplatilo. Supruga Vladana - i sama bivša takmičarka u tekvondou, razumela je njegove snove, a sada su u trenažnom procesu i njihovo troje dece, petnaestogodišnjaci Sara, Teodora i Novak.
Poseban odnos Gale ima sa Milicom Mandić. Zajedno su rasli kao trener i takmičar i dotakli zvezde u Londonu 2012, a klasu potvrdili i pre nekoliko dana. U međuvremenu su ušli i u Kuću slavnih u tekvondou u Las Vegasu. Takođe, Jović je dobio priznanje od struke pošto je postao predsednik Trenerske komisije Evropske tekvondo unije, dok je Milica ove godine izabrana za potpredsednicu Olimpijskog komiteta Srbije.
- Kada imate jednu Milicu, za koju kažem da mi je dar sa neba, kao čovek i sportista, posvećenik, onda je mnogo lakše da Tijana shvati koliko je značajno da je prati i da nema prigovora. Kako ona, tako i drugi, mlađi - istakao je Jović.
Danas, u njegovom klubu Galebu, stalno je gužva jer veliki broj dece je krenuo stopama Milice, Tijane i drugih asova, a sa njima radi odabrana ekipa trenera.
- Imamo igraonice i prvo decu učimo disciplini, pa samokontroli, samodisciplini, malo motorici, a onda tek dolazi tekvondo. Trudimo se u klubu da maksimalno razvijemo poverenje između trenera i takmičara, da negujemo porodičnu atmosferu jer bez toga nema uspeha. Značajna je dobra hemija između takmičara, trenera i roditelja, ali i između samih takmičara - poručio je Jović.
P. BAJIĆ