"Čovečanstvu preti propast"
Pre pedeset godina kontroverzna knjiga "Populaciona bomba" pokrenula je debatu o negativnom uticaju prenaseljenosti na život na Zemlji. Njen autor, biolog Pol Erlih, danas upozorava da će nas prenaseljenost i preterana upotreba resursa uskoro gurnuti preko ivice litice, prenosi Guardian.
Prema Erlihu, čovečanstvu u narednih nekoliko decenija preti "gotovo izvesna" propast jer je uništilo prirodni svet koji održava život na Zemlji.
Erlih smatra da je optimalan broj stanovnika na Zemlji manji od dve milijarde, što je 5,6 milijardi manje od trenutnog broja ljudi. Napominje da je za čovečanstvo od klimatskih promena opasnije hemijsko zagađenje planete sintetičkim hemikalijama.
Erlih smatra da nam je, ako želimo da smanjimo preteranu potrošnju resursa, potrebna do sada neviđena preraspodela bogatstva u svetu. Ipak, ne smatra da će bogataši koji upravljaju svetom i koji se svake godine sastaju u Davosu na to pristati.
- Prevelik broj bogataša u svetu je jedna od najvećih pretnji ljudskoj budućnosti, a kulturna i genetska raznolikost su veliki ljudski resursi - napominje Erlih.
Erlih danas priznaje da su mnoge pojedinosti u njegovoj najpoznatijoj knjizi bile netačne, ali još uvek smatra da je ona u suštini tačna.
- Rast populacije i preterana potrošnja po stanovniku gurnuće civilizaciju preko ivice - danas su milijarde gladne ili im nedostaje mikronutrijenata, a klimatski poremećaji ubijaju ljude - kaže Erlih.
- Rizik će se samo povećavati dok god stalni rast bude cilj ekonomskih i političkih sistema.
Kako bismo spasili civilizaciju od kolapsa, za početak treba svima pružiti pristup modernim kontraceptivnim sredstvima i pobačaju, ali i ženama dati jednaka prava, platu i mogućnosti kao i muškarcima, smatra on.
Kako dodaje, za tim bi usledio potrebni pad broja stanovnika, ali će za to biti potrebno mnogo vremena, piše "Index".