Džinovski slepi miš pronađen na Novom Zelandu
Na Novom Zelandu pronađeni su fosilni ostaci džinovskog slepog miša koji je na tim prostorima živeo pre više miliona godina, a koji je bio tri puta veći od svog današnjeg potomka i, osim što je leteo, mogao je da hoda po zemlji na četiri šape i kopa u potrazi za hranom - biljkama i sitnim kičmenjacima.
Ostaci koje je pronašao međunarodni tim naučnika pripadaju porodici slepih miševa koji su nekada živeli u južnim delovima Australije, Novog Zelanda, Južne Amerike, a možda i Antarktika, izjavila je danas Sju Hand sa Univerziteta Novog Južnog Velsa, autorka studije objavljene u časopisu Naučni izveštaji, prenose francuski mediji.
Zubi i kosti ove životinje otkriveni su u blizini Sent Batana, u središtu Južnog ostrva Novog Zelanda, na lokaciji na kojoj istraživači rade već 16 godina.
- Njeni specifični zubi i veličina njenog tela pokazuju da je imala drugačiji režim ishrane nego današnji slepi miševi, odnosno da je mogla da jede biljke, ali i sitne kičmenjake, što više podseća na način ishrane nekih od njenih južnoameričkih rođaka. To se više ne može videti na prostorima Australije i Azije - kaže Hand.
Životinja je nazvana Vulcanops jennyworthyae, prema Dženi Vorti - naučnici koja je pronašla njen fosil - i Vulkanu, rimskom bogu vulkana i vatre, što upućuje i na tektonski karakter Novog Zelanda.
- Ova neobična životinja spada u najčudnije fosile koji su ikada pronađeni - rekao je Alan Tenison, novozelandski član tima, koji čine i australijski, britanski i američki naučnici.