VIDEO: Ko je bila Lili Marlen zbog koje je kuvar u Beogradu dobio otkaz?
Pesma "Lili Marlen" u Beogradu je prvi put emitovana 1941. godine, kada je nemačka vojska preuzela Radio Beograd. Oficir koji je upravljao stanicom, iz Beča je poneo nekoliko ploča s muzikom radi emitovanja, i među njima je bila "Lili Marlen", u izvedbi Lale Andersen.
Radio Beogradu, koji se čuo u celoj Evropi, stizala su pisma nemačkih vojnika s fronta, u kojima su molili da se pesma češće emituje u programu. Preko dugih talasa, emitovana je svake večeri u 21:55.
Vojnici stacionirani po Mediteranu, uključujući i nemačke odrede u Africi i britanske pripadnike Osme armije, redovno su podešavali svoje radio-prijemnike kako bi je čuli.
Tekst pesme napisao je nemački učitelj iz Hamburga Hans Lajp, kao mobilisani vojnik za vreme Prvog svetskog rata.
Muziku je 1938. komponovao nemački kompozitor Norbert Šulc.
Pesma govori o ljubavi i čežnji vojnika za svojom devojkom sa kojom se sastajao pod fenjerom pred ulazom kasarne, pre nego što je poslat daleko od rodnog mesta.
Originalno se zvala "Devojka pod fenjerom", a pevale su je Lale Andersen, El Šenton, a najpoznatiju verziju je izvela čuvena Marlen Ditrih.
Sporna pesma u Srbiji bila je simbol okupacije, što su mnogi reditelji koristili kao muzičku podlogu u ratnim filmovima.
U kultnom ostvarenju Branka Baletića "Balkan ekspres", Toma Zdravković je u ulozi pevača ovu pesmu odbio da zapeva nemačkim oficirima.
O fenomenu "Lili Marlen" film su 1981. godine snimili Zapadni Nemci.
Pod tim nazivom režirao ga je Rajner Verner Fazbinder, a glavnu ulogu igrala je Hana Šigula.