Spasavanje čoveka iz tame Južnog pola na -60: Moguća ili nemoguća misija?
Jednom radniku polarne baze na Antarktiku potrebna je hitna medicinska pomoć, pa su dva aviona "Tvin oter" krenula u akciju spasavanja.Ipak, ta misija je i više nego opasna, pošto temperatura oko polarne stanice na kojoj se nalazi radnik je -60 stepeni Celzijusa, a tamo je sada sredina zime što znači da je stalna tama.
Kako piše Gardijam, za misiju se koriste dve "Tvin oter" letelice, jedini avioni na svetu koji mogu da lete na temperaturama ispod nule i na uslovima polarne zime. Oni su na misiju spasavanja krenuli iz Kanade.
Napustili su Kalgari 14. juna i stigli na pristupačnu britansku stanicu na Roteri na Antarktiku u blizini Južne Amerike. Jedan je odatle u utorak krenuo na let od 10 sati i skoro 2.500 kilometara do polarne baze. Drugi avion je ostao u Roteriju u slučaju da je potrebna potraga i spasavanje.
Pročitajte još:
* Zapanjujući video: Topljenje Arktika
* Samo za hrabre: Da li biste posetili najhladnije i namirnije mesto na svetu?
Nacionalna naučna fondacija koja vodi Amunsen-Skot stanicu na Južnom polu odlučila je prošle nedelje da počne misiju spasavanja jer je jednom članu osoblja potrebna hitna medicinska nega koja ne bi mogla da bude pružena u bazi.
Njegov identitet zbog zaštite privatnosti nije objavljen. Navodi se samo da će on biti odveden u Južnu Ameriku na lečenje.
Inače, između kraja februara i sredine Oktobra Amundsen-Skot stanica je uglavnom odsečena od ostatka sveta tamom i ogromnom hladnoćom.
- Antarktik je veličine SAD i Meksika zajedno pa postoji i problem daljine. A i hladno je, bukvalno je sredina zime tamo. Veoma je hladno - navodi stručnjak Piter Vest.
Prosečna temperatura oko baze je -60, ali može da bude i viša ili niža od toga. To misiju dovodi u opasnost jer je najniža temperatura na kojoj "Tvin oter" može da leti -65 stepeni.
Ovakav pokušaj spasavanja iz polarne baze pokušan je samo dva puta ranije, jednom 2001. i jednom 2003. Oba puta su bila upešna.
Na polarnoj bazi trenutno se nalazi 39 ljudi koji su na različitim naučnim misijama i zadacima održavanja.