Sreda 22.06.2016.
10:17
Vestionline

Spasavanje čoveka iz tame Južnog pola na -60: Moguća ili nemoguća misija?

pixabay.com
Jeziva misija na ledom i snegom okovanom Antarktiku

Kako piše Gardijam, za misiju se koriste dve "Tvin oter" letelice, jedini avioni na svetu koji mogu da lete na temperaturama ispod nule i na uslovima polarne zime. Oni su na misiju spasavanja krenuli iz Kanade.

Napustili su Kalgari 14. juna i stigli na pristupačnu britansku stanicu na Roteri na Antarktiku u blizini Južne Amerike. Jedan je odatle u utorak krenuo na let od 10 sati i skoro 2.500 kilometara do polarne baze. Drugi avion je ostao u Roteriju u slučaju da je potrebna potraga i spasavanje.

Nacionalna naučna fondacija koja vodi Amunsen-Skot stanicu na Južnom polu odlučila je prošle nedelje da počne misiju spasavanja jer je jednom članu osoblja potrebna hitna medicinska nega koja ne bi mogla da bude pružena u bazi.

Njegov identitet zbog zaštite privatnosti nije objavljen. Navodi se samo da će on biti odveden u Južnu Ameriku na lečenje.

Inače, između kraja februara i sredine Oktobra Amundsen-Skot stanica je uglavnom odsečena od ostatka sveta tamom i ogromnom hladnoćom.

- Antarktik je veličine SAD i Meksika zajedno pa postoji i problem daljine. A i hladno je, bukvalno je sredina zime tamo. Veoma je hladno - navodi stručnjak Piter Vest.

Prosečna temperatura oko baze je -60, ali može da bude i viša ili niža od toga. To misiju dovodi u opasnost jer je najniža temperatura na kojoj "Tvin oter" može da leti -65 stepeni.

Ovakav pokušaj spasavanja iz polarne baze pokušan je samo dva puta ranije, jednom 2001. i jednom 2003. Oba puta su bila upešna.

Na polarnoj bazi trenutno se nalazi 39 ljudi koji su na različitim naučnim misijama i zadacima održavanja.

2024 © - Vesti online