Ništa nije kao na filmu: Špijunima posao dosadan, plata mala
Špijunski posao je uglavnom dosadan i često birokratski, u njemu nema velikih uzbuđenja niti tipova poput Džejmsa Bonda, tvrde penzionisani ruski agenti. A da špijunaža nije više uzbudljiv posao u kome možete dobiti basnoslovne sume novca za "vruće" podatke pokazuje poslednji slučaj uhvaćenog špijuna Markusa Rajhela, koji je odavao nemačke tajne CIA i Rusima.
On je osuđen na osam godina zatvora zbog špijuniranja - predao je Amerikancima više od 200 dokumenata u periodu od četiri godine za šta su mu platili skromnih 80 hiljada evra, s obzirom na značaj podataka.
Bolje biti fudbaler
Naime, u dokumentima su bili popisi pravih i lažnih imena, te adresa nemačkih agenata u inostranstvu. Rajhel je optužen i za izdaju jer je predao tri dokumenta ruskoj tajnoj službi.
Bio je zaposlen u nemačkoj obaveštajnoj službi BND od 2007. godine, pa je imao pristup tajnim dokumentima. U periodu 2008-2014. godine primio je između deset i 20 hiljada evra godišnje za informacije koje je otkrivao na tajnim sastancima u Austriji.
Pročitajte još:
* Britanci špijunirali rusku bazu na Kavkazu
* Najveće teorije zavere zapravo su bile istinite
Stručnjaci navode da je to smešno mala suma za značajne podatke i visoki rizik, pogotovo ako se poredi sa činjenicom da svaki prosečan ili čak rezervni fudbaler ima veća primanja, i to mesečna!?
Tri ruska agenta koja su prošle godine optužena za špijunažu u SAD nisu se skrivala iza lažnog identiteta i nisu krali vojne tajne. Dokazi čak pokazuju da im je išla na živce činjenica što nemaju zadatak koji bi više podsećao na one iz filmova o Džejmsu Bondu. Oni su "kopali" po bankarskim podacima i istraživali izvore alternativne energije, ali američke vlasti tvrde da je taj slučaj dokaz da Rusi "unapređenim tehnikama" špijuniraju u SAD i više od 20 godina posle završetka "hladnog rata".
Zlatni 20. vek
Mnogo uzbudljivije u špijunskom svetu bilo je sredinom prošlog veka. SAD su svojevremeno objavile priču o sovjetskim špijunima koji su bili ubačeni u Ameriku sa lažnim identitetima. Oni su govorili engleski jezik kao da im je maternji. Još šokantniji bili su podaci o metodologiji rada ruskih špijuna u SAD u to doba.
"Vol strit žurnal" je naveo da su ruski agenti, prema planu Kremlja, bili spremni da regrutuju i vlastitu decu koja su rođena u SAD. Tako je uhapšeno desetak špijuna koji su imali sedmoro dece u dobi od jedne do 20 godina.
S obzirom na to da su rođena na teritoriji SAD, bila su manje izložena proveri vladinih službi, pa su bili idealan "materijal" za regrutovanje i obuku.
- Bila su to dobra vremena, a danas se sve svodi na hakovanje i prisluškivanje - požalio se jedan iskusni agent pred penziju.