"Majmunski selfi", ipak, ne pripada majmunu
Autoportret koji je slučajno napravio zubati makaki majmun obišao je svet, a sa njegovim objavljivanjem na društvenim mrežama pokrenuto je i sledeće pitanje: ko je nosilac autorskog prava na ovu izuzetnu fotografiju - majmun, fotograf, vlasnik kamere, ili javnost?
Presudom koju je u sredu doneo federalni sudija u San Francisku, žučna rasprava obogaćena je za još jedno, ovlašćeno, mišljenje. On je, naime, odlučio da majmun ne može biti nosilac autorskog prava na selfi.
Američki okružni sudija Vilijam Orik istakao je da “Kongres i predsednik, doduše, mogu da prošire zakon o zaštiti životinja, baš kao i zakon o zaštiti ljudi, ali u Aktu o autorskim pravima” nema dokaza da su to učinili, prenosi "Asošijeted pres".
- Nisam je pozvan da sudim o tome. To je pitanje kojim treba da se bave Kongres i predsednik. Ako oni smatraju da životinje treba da budu nosioci autorskog prava, mislim, da po Ustavu imaju pravo na to - rekao je Orik.
Sve je počelo 2011, kada je britanski fotograf Dejvid Slejter boravio u Sulaveziju (Indonezija), gde je slikao ugrožene ćubaste makaki majmune. Pošto je nekoliko trenutaka ostavio kameru na stativu bez nadzora, radoznale životinje dočepale su se aparata i počele da se igraju njime. Tako je nastao i selfi majmuna po imenu Naruto koji je izazvao žestoku raspravu o autorskim pravima na sliku.
Slejter smatra da pripadaju njemu i ušao je u spor s ljudima koji besplatno objavljuju fotografiju, ističući da su mu naneti novčani gubici, jer mu niko ne plaća autorski honorar.
Kada je Slejter zatražio da se iz zbirke fotografija Wikimedia Commons ukloni dotična fotografija, oni su to odbili, tvrdeći da je fotografija javno vlasništvo i da ju je snimila životinja, a ne čovek.
Prošle godine, organizacija “People for Ethical Treatment of Animals” (PETA) podnela je tužbu u ime Naruta, tvrdeći da je on autor selfija.