Morski ples
Prvi svetski podvodno-plesni performans Kapljice daha održan je u Grčkoj krajem septembra. Čak dve godine 14 plesača, među kojima su i osobe s invaliditetom, pripremalo se za ovaj zadatak pod vodom.
Podvodni ples odvijao se na rtu Sunion, najjužnijoj tački Atičkog poluostrva. Na litici iznad mora nalaze se ostaci Posejdonovog hrama, gde su antički Grci dolazili sa darovima da umilostive boga mora, a danas turisti dolaze da uživaju u jednom od najlepših zalazaka sunca na Egejskom moru.
Plesni nastup odvijao se na dubini od 16 metra, a 40 ljudi iz publike, koji imaju ronilačku dozvolu, moglo da je plati ulaznicu i posmatra performans ispod mora. Ostali su mogli da ga gledaju na velikom video-bimu.
Mnogi plesači se već 15 godina se bave plesom, ali na parketu. Oni kažu da je teško vežbati plesne pokrete na čvrstom tlu, pa onda otići u more i plesati u vodi gde nemate tlo pod nogama, a telo je mnogo neposlušnije. Plesači su prošli ronilačku obuku, a onda i mukotrpno vežbanje pod vodom da bi postali dobri ronioci koji će moći da plešu. Ovu šaroliku ekipu sačinjavali su plesači sa Kipra, iz Grčke, Francuske, neki od učesnika su invalidi i tinejdžeri, tako da je vrlo teško bilo spojiti ih u jedan nesvakidašnji umetnički spektakl.
Antički heroj
Prvi zapis o roniocima ostavio je grčki istoričar Herodot oko 460. godine p. n. e. koji je zabeležio legendu o roniocu Skilisu. Kao zarobljenik na persijskom brodu video je da Persijanci spremaju napad na Grke, uspeo je da se oslobodi i plivao 15 kilometara pod morem da bi stigao do Grka i obavestio ih o persijskom napadu. Postoje podaci da su ronioci još pre 2000 godina bili dobro plaćeni da spasavaju teret sa potonulih brodova. Ronili su na dah, vezani konopcima, a koristili su kamenje da bi potonuli.