Malo poznate činjenice o Juriju Gagrinu
Prošle godine, povodom obeležavanja 80 godina od rođenja Jurija Gagarina, prvog čoveka koji je otputova u svemir, u Muzeju nauke bila su predstavljena sva naučna i tehnološka genijalnost sovjetskih naučnika iz perioda trke za svemir. Tom prilikom je otkriveno i nekoliko zanimljivih podataka vezanih za Gagarinu, a o kojima je malo ko znao.
1. SSSR
Na istorijskom putu za svemir Gagarin nosio skafander jarko narandžaste boje i belu kacigu na kojoj je pisalo SSSR. Ta četiri slova su dopisana u poslednjem trenutku.
I upravo taj natpis, nakon njegovog povratka na Zemlju, poslužio je da ceo svet prepozna Sovjetski savez kao super silu, a Jurija kao njihovog građanina.
Pročitajte još:
* Rusi prave "svemirski motocikl"
* VIDEO: Sojuz lansiran u svemir
* Rusi otkrili vodu na Mesecu još 1976.
2. Idemo!
Pro poletanju Gagarin je uzviknuo "Поехали!", što u prevodu znači "idemo!"
3. 27 godina
Gagarin je imao samo 27 godina kada je krenuo na istorijsko putovanje.
4. Adaptirani projektil
Gagarinova raketa je u stvari bila adaptirani projektil pod nazivom R-7 ili "Semjorka". Za potrebe ovog istorijskog leta preimenovana je u "Vostok" što na ruskom znači "istok".
5. Ruski običaj
Slavni sovjetski kosmonaut je ispoštovao stari ruski običaj da se gost pre ulaska u nečiju kuću izuje. Gagarinov gest, kada je skinuo svoje čizme pre ulaska u kapsulu, oduševio je glavnog sovjestskog dizajnera, Koroleva.
6. Dan kosmonautike
Od 12. aprila 1961. godine, u čast Gagarinovog podviga, u Rusiji se svake godine obeležava praznik poznat kao "Dan kosmonautike".
7. Komadant
Gagarin je bio rezevni komadant neuspešne "Sojuz 1" misije kada se letelica srušila 24. aprila 1967. godine. U istom periodu je pokušavao da se prekvalifikuje u pilota lovca. Godinu dana kasnije, 27. marta 1968. Gagarin i njegov istruktor letenja poginuli su u lovcu MiG-15 na rutinskom letu blizu Kiržača.
8. Britanski sindikat
S obzirom da je Gagarin prošao obuku za rad u železari, samo nekoliko meseci nakon istorijske misije, jedan levičarski sindikat radnika iz britanskih železara je pozvao Gagarina u goste.