Turisti u redu za kosmos
Svemirski turizam se smatra industrijom budućnosti planete Zemlje, ali zasad je ta budućnost još daleko. Sve velike svetske sile imaju svoje kosmodrome, ali se poslednjih godina privatne kompanije sve više utrkuju sa državama.
Ekscentrični britanski milijarder i vlasnik korporacije Virdžin galaktika otvorio je 2010. godine prvu privatnu svemirsku luku na svetu Spejsport Amerika.
U gradu Upam, u Novom Meksiku, Branson je razbio bocu šampanjca, a ključeve mu je predala guvernerka u društvu astronauta Baza Oldrina, drugog čoveka koji kročio na Mesec.
Iako je kompanija najavljivala letove u svemir do 2013. godine, dosad su na svemirskim pistama obavljani samo eksperimentalni letovi. Zasad su obećanja ostala na rečima, jer još nije ostvareno "putovanje do ivice svemira".
Piste i hangari su prazni, a ovde je pozirala samo izvršna direktorka Kristina Andersen najavljujući da će kompanija ove godine nastaviti eksperimentalne letove svemirskog broda.
Budući kosmički turistički aranžman predviđa let šestoro turista u svemirskom brodu, koji će dva sata uživati u pogledu na Zemlju sa visine od 100 km i iskusiti bestežinsko stanje. Ceo aranžman uključuje i nekoliko dana priprema za let i oko 200.000 dolara u džepu.
Ugovor o riziku
Let u svemir još nije uređen zakonom. Zasad postoji predlog zakona koji svemirske kompanije oslobađa od odgovornosti u slučaju nesreća zbog rizika koji preuzimaju i kompanija i putnik. Turista je dužan da potpiše ugovor o spremnosti da rizikuje život.