Teslin projekat će konačno zaživeti: Fizičari obnavljaju Kulu Vordenklif
Da je Kula Vordenklif, srpskog genija Nikole Tesle, početkom 20. veka osigurala stvaranje efikasnog sistema prenosa i dobijanja slobodne struje u čitavom svetu - danas bi čovečanstvo bilo lišeno mnogobrojih političkih i ekonomskih trauma, navodi Glas Rusije.
Da je Teslina zamisao zaživela, havarije u Fukušimi ne bi bilo, evropski činovnici ne bi grickali nokte smišljajući prepreke za Južni tok, a NATO se ne bi, preliminarno izbacujući Srbiju sa prostora Kosova, upuštao u investicije rudnog blaga te srpske pokrajine.
Pre nekoliko godina mladi ruski fizičari Sergej i Leonid Plehanov, proučivši Tesline dnevnike i patente, rešili su da reanimiraju projekat prenosa energije bez vodova.
Čak su sakupili preko interneta ozbiljnu sumu novca, kako bi opremili svoju Kulu Vordenklif.
Leonid Plehanov najavljuje podizanje kule ove jeseni, 400 kilometara severno od Moskve.
"Imamo naučni prilaz, vršićemo istraživanja u najrazličitijim vremenskim uslovima, uzimajući u obzir razne faktore" - pojašnjava on.
Koliko kula treba da bude izgrađeno?
"Bez obzira što govorimo o bežičnom prenosu, provodnik je zemlja, čime se dostiže visoki stepen korisnog dejstva. U našem slučaju biće dovoljna jedna kula, kako bi se napravili talasi u zemljištu po čitavoj planeti" - navodi Plehanov.
Šest sati sunčeve energije koja "pada" na sve pustinje dovoljno je da osigura energiju za čitavu planetu za godinu dana!
Zašto je industrijalac Džon Morgan prvo sponzorisao svojevremeno Teslin projekat, a na kraju prekinuo finansiranje? Da li je shvatio da će, ako se pojavi slobodna energija, nastati epoha sveopšte sreće i da neće imati ko da plati račun? Tesla je u dnevniku pisao da je Morgan ispunio sve svoje obaveze, ali da njegov projekat jednostavno "pretiče vreme".
Mladi ruski fizičar veruje da će Teslin projekat biti ponovljen sa trijumfalnim uspehom, ali da, za sada, svet još nije spreman da ga prihvati. U bežični prenos energije uključena je čitava planeta. Znači, moraće da se dogovore vodeće zemlje.
Na pitanje da li strahuju od gneva naftnih magnata i velikih elektrokorporacija ako pokušaju da ostvare Teslin projekat, Plehanov navodi da su pre deset godina svi govorili da naftni giganti neće dati elektromobilima da izađu na tržište, a sada ta grana - jača.
Plehanov odbacuje tvrdnje Teslinih protivnika da su njegove ideje "šarlatanstvo" i "antinaučno ponašanje" i ističe da se Teslina teorija sto odsto slaže sa klasičnom fizikom.
"Teslini radovi nisu se poklapali sa fizikom tog doba. On je bio čudan čovek. Kako bi zainteresovao ljude, već tada je morao da koristi ozbiljne 'pi-ar korake', u tome je uzrok mističnog oreola oko njegove delatnosti" - zaključuje ruski fizičar i napominje:
"Sve električno što postoji na svetu uglavnom je pronađeno zahvaljujući Tesli".