Nauka umesto seksa
Haruko Obokata, naučnik Centra za razvojnu biologiju Riken u Japanu, najavljuje novu eru u biologiji matičnih ćelija. Japanski naučnici su otkrili jednostavan način reprogramiranja zrele životinjske ćelije u embrionalnu, što im omogućava da stvore više vrsta tkiva.
Ove nove ćelije u budućnosti će moći da zamene oštećene ili da izrastu u nove organe. Transplantacijom tako dobijenog moždanog tkiva bi mogla da se leči Parkinsonova bolest, a tkiva pankreasa dijabetes. Zasad su Japanci uspeli da stvore embrion miša od odraslih matičnih ćelija. Odrasle matične ćelije nemaju isti potencijal kao embrioničke matične ćelije, ali imaju sposobnost da formiraju bilo koje tkivo.
UzgajalištaStručnjaci u Japanu vode računa i o gajenju i održavanju matičnih ćelija u kontrolisanim uslovima. Istraživanja sa oplođenim embrionima zasad je prijavilo 85 tamošnjih naučnika. Sadašnji model rada sa embrionalnim matičnim ćelijama uz svu predostrožnost ima podršku japanske javnosti. |
Timu američkih naučnika prošle godine je pošlo za rukom da izvuku matične ćelije iz ljudskih embriona, što otvara mogućnost pravljenja ćelije kojima bi se lečio niz bolesti, uključujući i i Alchajmerovu bolest i multiplu sklerozu. Pošto transplantirano tkivo može da bude odbačeno, mnogo je bolji način da se od matičnih ćelija razvije tkivo koje bi imalo DNK pacijenta, a ovaj postupak se naziva terapeutsko kloniranje.
Danas je razvijena čitava medicinska grana koja koristi matične ćelije za terapiju raznih bolesti - regenerativna medicina. Uspešno se tretira oko 70 različitih oboljenja kao što su razne vrste leukemija, genetske bolesti metabolizma, imunološkog sistema i anemije.
Spoj ljudi i zecaKina ima veoma tolerantan odnos prema istraživanjima matičnih ćelija. Osnovni principi istraživanja embrionalnih matičnih ćelija usvojeni su 2003. godine, četiri decenije nakon početnih koraka na ovom polju. Stručnjaci u Šangaju spojili su ljudske matične ćelije sa jajnim ćelijama zeca, kojima je ispražnjen genetski materijal. Novonastale ćelije bile su ljudske po nizu faktora. Zbog većih sloboda u istraživanju sve veći broj pacijenata iz zapadnih zemalja dolazi u Kinu da se leči. |