Subota 6. 12. 2025.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Ponedeljak 06.05.2013.
14:33
Srna A

Gugl danas u znaku Mike Alasa

"Gugl" je danas logo svog pretraživača za Srbiju posvetio Mihailu Petroviću Alasu, najvećem srpskom matematičaru i akademiku. Mika Alas bio je osnivač beogradske matematičke škole "Matematičar", naučnik, profesor, ribolovac, muzičar.

Mika Alas: Naučnik, boem i alas

Mihailo Petrović Alas bio je jedna od najpopularnijih ličnosti starog Beograda, poznat kao Mika-Alas, a nadimak "Alas" dobio je zbog svoje strasti prema ribarstvu.

Objavio je veliki broj pronalazaka, naučnih radova, udžbenika i putopisa sa pomorskih putovanja, ali po svom naučnom radu spada u najveće srpske matematičare. Kao najveći stručnjak za diferencijalne jednačine, predavao je mnogim generacijama studenata.

Ipak, pored toga što je bio veliki naučnik i čovek izuzetno priznat u krugovima visokih intelektualaca, poznat je i po tome što se družio sa običnim ljudima. Bio je poznati beogradski boem, svirao je violinu i imao je svoju muzičku grupu "Suz".

Bio je ne samo ljubitelj, nego i dobar poznavalac ribarstva, pa je zbog toga učestvovao u pregovorima za zaključenje konvencije o ribolovu sa Rumunijom, kao i u pregovorima o zaštiti ribolova na Savi, Dunavu i Drini sa Austro-Ugarskom.

Rođen je 6. maja 1868. godine u Beogradu, a završio je Prvu beogradsku gimnaziju u generaciji sa srpskim velikanima Miloradom Mitrovićem, Jašom Prodanovićem, Jovanom Cvijićem, Pavlom Popovićem i drugim poznatim ličnostima. Završio je Prirodno-matematički odsek Filozofskog fakulteta u Beogradu, a školovanje je nastavio u Parizu, gde je bio najbolji student.

Doktorirao je u oblasti diferencijalnih jednačina. Godine 1894. godine postao je profesor za matematičku grupu predmeta na Velikoj školi u Beogradu. Konstruisao je hidrointegrator, sa kojim je osvojio zlatnu medalju na Svetskoj izložbi u Parizu 1900. godine. Bio je učesnik Balkanskih ratova i Prvog svetskog rata kao oficir, a posle rata je bio rezervni oficir.

Umro je 8. juna 1943. u svom domu na Kosančićevom vencu u Beogradu.

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
  • 2025 © - vesti online