Satelit NASA od pet tona pada na Zemlju ko zna gde!
Satelit američke svemirske agencije NASA star 20 godina uskoro bi trebalo da padne na Zemlju, niko ne zna gde bi mogao da se sruši, a stručnjaci tvrde da je mala verovatnoća da će pogoditi nekoga.
Očekuje se da bi satelit mogao pasti između kraja septembra i početkom oktobra. Njegovi delovi mogli bi da ateriraju na bilo koji od naseljenih kontinenata u širokom pojasu koji se proteže od Aljaske do Južne Amerike. Nasini stručnjaci procenjuju da je šansa da neki od njih pogodi čoveka 1:3.200. Veći deo satelita sagoreće pri ulasku u atmosferu, tvrde oni.
''Upper Atmosphere Research Satellite'' (UARS), težak šest tona, ostao je bez goriva 2005. godine, pa će pasti iz svoje orbite bez ikakve kontrole. NASA smatra da će tek nešto više od pola tone preživeti prolazak kroz atmosferu. Taj satelit je mnogo manji od svemirske stanice Mir teške 135 tona, koja je pala u Tihi okean 2001. i 100-tonskog ''Skylab-a'' koji je 1979. pao u Indijski okean. Budući da dve trećine Zemlje prekrivaju okeani i mora, svemirsko smeće obično pada u vodu.
''Razni predmeti padaju na Zemlju još od početka svemirskog doba, ali do danas nisu povredili nikoga. Ipak, to ne znači da nismo zabrinuti'', rekao je NASA-in ključni čovek za orbitalno smeće Džin Stensberi.
Verojatnost 1:3.200 odnosi se na svih sedam milijardi stanovnika naše planete, dok je ona da pogodi neku određenu osobu mnogo manja – jedan naprema 21 trilion. Naravno, šansa da padne na neku ljudsku građevinu je znatno veća.
Svemirsko smeće teže od pet tona ne pada često na Zemlju. Ipak, to će biti treći iz te kategorije u ovoj godini. U delovima koji ateriraju verojatno neće biti opasnih materijala, ali stručnjaci ipak ne preporučuju da se diraju. NASA je najavila da će budno pratiti razvoj situacije.