Mozak levičara različit od mozga desničara
Verovanje da se čovek rađa s određenim političkim ubeđenjima sada je i naučno dokazano. Britanski naučnici ustanovili su da se mozak konzervativaca razlikuje po obliku i strukturi od mozga levičara.
Na osnovu skeniranja mozga 90 studenata Univerzitetskog koledža u Londonu neurolozi su otkrili da postoji čvrsta veza između debljine dve određene oblasti sive mase i političke orijentacije pojedinca.
Samozvani desničari imaju izrazitiju amigdalu, primitivni deo mozga zadužen za kontrolu ljudskih emocija. To je skup neurona bademastog oblika smešten u središnjem slepoočnom režnju.
Osobe sklone levičarskim opredeljenjima imaju dotle deblji prednji cingularni korteks, oblast mozga koja je odgovorna za donošenje odluka.
Istraživanjem je rukovodio Gerejnt Ris, direktor Instituta kognitivne neurologije Univerzitetskog koledža u Londonu, koji je izjavio da je veoma iznenađen ovim otkrićem. Rezultati studije će posle dodatnog istraživanja biti objavljeni iduće godine.
Profesor Ris je izjavio da, iako nije moguće savršeno precizno predvideti nečiji stav samo na osnovu skeniranja mozga, postoji čvrsta veza koja to potkrepljuje.
”Ispostavilo se da je siva masa deblja kod osoba koje za sebe kažu da su liberali ili levičari, a tanja kod onih koji se izjašnjavaju kao konzervativci ili desničari. Amigdala je deo mozga koji je veoma star i smatra se vrlo primitivnim, jer utiče na osećanja. Amigdala je veća kod osoba koje kažu da su konzervativne”, objašnjava profesor.
"To je veoma značajno jer pokazuje da su naša politička uverenja ‘urezana’ u strukturi mozga,” ističe Ris.
Kolin Firt naručio studijuStudiju je kao zabavu za gledaoce naručio glumac Kolin Firt, koji je gostovao na Kanalu 4 BBC-a kao urednik emisije „Tudej”, ali se pretvorila u ozbiljno istraživanje kako bi se ustanovilo da li smo unapred „programirani“ za određenu političku orijentaciju. „Hteo sam da otkrijem šta u biološkom smislu fali ljudima koji se ne slažu sa mnom, a na kraju se ispostavilo da stvarno imaju nešto da mi saopšte”, objašnjava Firt i dodaje da bi voleo da testu podvrgne i Nika Klega, potpredsednika britanske vlade. |