Umesto dodatka Vlada povećava plate na KiM
Vlada Srbije mogla bi npočetkom septembra da izradi novi model za primanja Srba zaposlenih u institucijama na Kosovu i Metohiji. Prema pisanju današnjeg "Blica“, Vlada će se najverovatnije odlučiti za promenu koeficijenata, to jest biće izjednačena osnovica primanja zaposlenih na KiM sa kolegama u centralnoj Srbiji. Promena koeficijenta smatra se najrealnijim rešenjem.
Ustavni sud Srbije osporio je odlukom koja je počela da se primenjuje 10. avgusta pravo na takozvani kosovski dodatak onima koji rade u institucijama Srbije na Kosovu. Međutim, iako se u medijima navodi da su plate na KiM bile veće za 50 odsto u odnosu na ista primanja u centralnoj Srbiji, sekretar u Ministarstvu za KiM Oliver Ivanović kaže to nije tačno.
"Nije u svim institucijama bilo uvećanje plate za 50 odsto, već se razlikovalo. Takođe, čak i sa uvećanjima na pojedinim radnim mestima zaposleni su imali manja primanja nego što je slučaj u centralnoj Srbiji jer su manji koeficijenti. Primera radi, predsednik opštine na KiM sa uvećanjima je primao oko 80.000 dinara, što je manje od njegovog kolege u nekoj opštini u centralnoj Srbiji", kaže Ivanović.
U lokalnoj samoupravi na KiM ima 5.380 zaposlenih od kojih je 3.050 radno angažovano, ostali su povremeno angažovani i primaju minimalac. Za tekuću godinu za ukupne potrebe institucija izdvojeno je 2.760.000 dinara. Tokom 2009. godine izdvojeno je 2.872.000.
"Osnovne plate nisu izjednačene sa platama u ostalim delovima Srbije već su znatno niže i tek sa ovim uvećanjem do 50 odsto zaposleni na KiM su na pojedinim radnim mestima primali desetak odsto više nego u centralnoj Srbiji. Smatram da je neophodno voditi računa o preostalim Srbima na Kosovu i Metohiji i kompenzovati loše uslove i života i rada na KiM", ističe Ivanović. Kako dodaje, za odluku o zaradama na Kosmetu neophodno je usaglašavanje jer ministarstva zdravlja i prosvete imaju po oko 6.000 zaposlenih.
Odluka Ustavnog suda Srbije kojom su ukinuti dodaci za Srbe na Kosmetu doneta je, kako piše "Blic", posle inicijative iz Smedereva jer je jednoj od zaposlenih na KiM, a koja nije živela u pokrajini, još ranije ukinut dodatak, pa je tražila preispitivanje te odluke.