Teodorović: Ubistvo Olivera Ivanovića ne može da padne u zaborav
Slučajevi kao što je ubistvo Olivera Ivanovića ne mogu da padnu u zaborav, ali mogu da budu tema permanentnih rasprava bez nekakvog pravosudnog okončanja. To nije fer pre svega prema porodici, ali ni prema javnosti, pre svega na severu Kosova, rekao je Miloš Teodorović, glavni i odgovorni urednik u beogradskom dopisništvu Radija Slobodna Evropa.
Da bi se rešili ovakvi slučajevi potrebno je da postoji jaka politička volja, ali ona ne postoji ni za rešavanje drugih pitanja koje proizilaze iz situacije na severu Kosova, pa je malo naivno očekivati brza rešenja u istrazi o ubistvu Olivera Ivanovića, kazao je on.
- Nemamo odgovore ni na pitanja o svemu onome što je prethodilo ubistvu Ivanovića, kao što su kampanje u kojima je on najtežim rečima targetiran, niti na pitanje zašto se u slučaju išlo tako daleko - dodao je Teodorović.
A kada dobijete odgovor na to pitanje, kaže on, onda treba da postavljate dalje pitanja o stvarima koja su se ticala njegove bezbednosti.
Teodorović je ocenio da ubistvo Ivanovića bilo je jaka poruka ne samo onima koji igraju političke
Pročitajte još:
* Ivanović: Za nas to nije protest već šetnja za našeg brata
uloge ovde, i u Srbiji i na Kosovu, već i za administraciju u Briselu, koja posreduje u dijalogu Beograda i Prištine.
- Desi se nešto do te mere šokantno, čitav sistem komunikacije je time urušen.. a najozbiljnije je da je prošla jedna godina od ubistva, i godinu dana od zastrašivanja javnosti na Kosovu. Oni žive u uslovima permantnog straha - kazao je.
Efekat koji je to ubistvo napravio, dodaje, jeste zastrašivanje ljudi na severu Kosova i poruka da politički agnažman nije bezbedan.
Govoreći o današnjem skupu koji se održava povodom godišnjice od ubistva Ivanovića, Teodorović je ocenio da bi on trebalo bi da bude pritisak na vlast.
- Opozicija sve radi sa pozicije pritiska na vlast, a ovaj skup ima do sada najkonkretniji zahtev, od svega što rade. Ali nedostaje da se kaže šta se to očekuje - kazao je.
Ta tragedija, naveo je, postaje element političke borbe.
Teodorović je ocenio, nakon istupa predsednika Vučića o sudiji Miodragu Majiću, da je to "to što se Vučić ili bilo koji državni službenik usudio da na taj način govori o pravosuđu je pritisak na pravosuđe".
- Nedopustiva je atmosfrera koja se videla na nizu slučajeva. Pravosuđe mora biti samostalno i komforno u svom radu. Ovakvi slučajevi pokazuju da su predstavnici vlasti skloni pritiscima, i za to imaju zlatni primer sa vrha države, od strane predsednika - naveo je on.