Preti li pravoslavlju raskol (4): Između Moskve i Svete Gore
Koju će stranu zauzeti Srpska pravoslavna crkva (SPC) u raskolu koju je započeo vaseljenski patrijarh Vartolomej namerom da samoproklamovanoj Kijevskoj patrijaršiji dodeli autokefalnost?
Razapeti između slovenske solidarnosti sa Rusima na jednoj strani, i poštovanja kanonski ustrojenog prvog po časti vaseljenskog patrijarha, SPC odlučila se za diplomatsko balansiranje.
Za objašnjenje svog stanovišta ovlastila je vladiku Irineja, sivu eminenciju većine odluka srpske crkve.
Vladika kaže da srpska crkva ne prihvata postojanje dva različita, pritom zavađena, pravoslavlja, jednog "fanariotskog", a drugog "moskovskog", već da veruje u jednu, Svetu, sabornu i apostolsku Hristovu Crkvu.
- Ukratko, nismo za Moskvu, nego za puno poštovanje vekovnog kanonskog poretka, i nismo protiv Carigrada, nego protiv svake inicijative koja bi, čak i nezavisno od dobrih namera, sigurno izazvala još teže potrese i podele od onih koje već imamo - poručio je Irinej u razgovoru za "Politiku".
Posmatračima je jasno da srpska crkva ne može a da ne bude na strani ruske, ne samo zato što između helenističke i slovenske struje u pravoslavlju prirodno naginje ka ovoj drugoj, već i zato što sa ruskom crkvom deli identičan stav prema Kosovu i Metohiji i što Moskovska patrijaršija finansijski pomaže izgradnju Svetosavskog hrama na Vračaru.
Preti li pravoslavlju raskol:
Dok vladika bački poziva vernike da se mole Bogu da do raskola u pravoslavlju ne dođe, poznavaoci crkvenih prilika i neprilika, racionalizuju srpsku poziciju u šizmatičnoj situaciji.
- Ukoliko dođe do raskola, SPC bi se sigurno pridržavala kanonskih tumačenja. S tim u vezi, njoj bi bila bliža Moskva, ali ona ne treba da uđe u raskol sa Vaseljenskom patrijaršijom. To bi značilo i da ulazi u raspravu i sa Svetom Gorom i svim severnim eparhijama u Grčkoj. Zamislite da ne možemo da služimo liturgiju u Solunu ili Hilandaru! - upozorava dr Aleksandar Raković.
On je prvi u javnosti najavio mogućnost da srpska crkva zbog svog specifičnog položaja bude neka vrsta medijatora u ovom sukobu koji preti da raspoluti pravoslavlje.
Susret Vartolomeja i patrijarha Irineja ovog vikenda u Solunu, iako od ranije zakazan povodom obeležavanja proboja Solunskog fronta, biće iskorišćen upravo za diplomatsko posredovanje poglavara srpske crkve. Njegova svetost Irinej prethodno je već uputio pismo u nekadašnji Carigrad u kojem patrijarha Vartolomeja podseća da se autokefalnost ne može davati svakoj verskoj zajednici u novonastalim državama već da se moraju poštovati kanoni.
(Ne)osnovani optimizam
Sveti sinod RPC na osnovu izjava vaseljenskog patrijarha Vartolomeja zaključio je da je proces nepovratan i obećao najžešći odgovor, odnosno prekid svih veza sa Carigradom. Međutim, episkop bački Irinej smatra da u istoriji nema nepovratnih procesa, čak i kada su okončani, "a kamoli kada su još u toku".
Aleksandar Raković kaže da sve ovo što se dešava predstavlja revoluciju u kojoj se nikada ne zna kako će se završiti, a naretko to bude loše po revolucionara. Ne bi ga čudilo, kaže, da ako dođe do raskola, da za neku deceniju u Istanbulu, na mestu vaseljenskog patrijarha bude ustoličen - Rus.