Srbi i Hrvati od mila do nedraga (2): Svađama bi osvetlili planetu!
Verovatno je izmišljeno, ali se neki pozivaju na Nikolu Teslu, najčuvenijeg Srbina rođenog na tlu današnje Hrvatske oko kojeg, da li treba reći, postoji tihi rat svojatanja. Navodno je izumitelj naizmenične struje svojevremeno izjavio: "Da je mržnju između Hrvata i Srba moguće pretvoriti u struju, mogao bi se čitav svet napajati iz tog izvora. Nigde u svetu nema da se toliko slični narodi, po kulturi, jeziku i svemu ostalome, toliko mrze..."
Tu netrpeljivost dva naroda prvi su posle ratova 90-ih pokušali da prevaziđu muzičari. Da li zbog potrebe većeg tržišta, pa samim tim i zarade ili iz plemenitijih motiva da muzika leči sve i ne priznaje razlike, tek estrada i glumci su krenuli na gostovanja. Istine radi, ta mogućnost je prvo pružena hrvatskim izvođačima.
Hrvati su za tu jednosmernost imali objašnjenje - rat se vodio na njihovoj zemlji, Srbija je bila agresor i nemaju Srbi šta zamerati hrvatskim pevačima. Može biti samo obrnuto, smatraju, iako od poznatih srpskih izvođača samo Bora Čorba ima rečnik u kome čašćava Hrvate ustaškim pridevima, dok je na drugoj strani poduži spisak.
Tereza Kesovija, koja oštećenje kuće u Konavlima nikada nije oprostila "srpskom agresoru", umela je tih ratnih godina svašta da kaže o Srbima varvarima, ali se 2011. vratila u Beograd sa stihovima svoje pesme: "Prijatelji stari, gde ste?"
Kad su joj beogradski novinari podastrli njene rečenice iz hrvatskih medija da je ona "zbog rata morala sve nadoknađivati, i da ima i te kako dobre razloge da nikad ne nastupi u Srbiji" ili da "nema nameru da peva četnicima koji su joj otuđili klavir", pevačica je negirala da dolazi zbog para, već da "dolazi čista srca i da je oprostila sve".
Divili se dostojanstvenom ispraćaju
Kada je nedavno najlepši glas Dalmacije preminuo, u Srbiji su mnogi gledali s poštovanjem na njegovu doslednost. Divili su se poslednjem ispraćaju Olivera Dragojevića koju su mu priredili sunarodnici - dostojanstvenoj slici kada iz luke u Splitu na desetine brodića kreće u pratnju barke koja je nosila kovčeg ka Korčuli, gde je nenadmašni pevač sahranjen.
I dok su joj branitelji zamerali što je pogazila obećanja, deo srpske javnost je voljno ili nevoljno morao da iskaže poštovanje za Olivera Dragojevića, veliku nekadašnju jugoslovensku pop zvezdu, koji je ostao dosledan - posle rata više nikada nije nastupao u Srbiji.
Za razliku od Tereze, koja je Srbe umela da generalizuje u negativnom kontekstu, maestro iz Vela Luke to nije radio, ali je kao hrvatski patriota pozdravio oslobađajuću presudu generalima odgovornim za "Oluju".
Njegov prijatelj, muzički kritičar iz Beograd Peca Popović, na jednoj beogradskoj televiziji se suznih očiju prisećao druženja i Oliverove rečenice kada su ga pitali zašto ne nastupa u Srbiji jer bi sigurno napunio Arenu, a toliko je godina od rata prošlo.
"Bilo bi i tamo i ovdi nesretnih", odgovorio je pevač. I ko može da mu ne da za pravo? Jer, i ovde i tamo, i tamo i ovde je još podosta ljudi koji se hrane mržnjom. Baš kako je Tesla ili neki tamo "Tesla" primetio.