Budućnost duela Srba i Hrvata: Kad se prežive pločice u glavu, posle je lakše...
Ukoliko ostane na snazi odluka srpskih vaterpolo klubova da će utakmice sa klubovima iz Splita igrati 200 kilometara daleko od tog grada, kao i stav Hrvatskog saveza da onda nema uslova za odigravanje utakmica, regionalna liga će "pući po šavovima", kaže za Sputnjik dugogodišnji sportski novinar Aleksandar Ostojić.
U tom slučaju, vaterpolo i u Srbiji i u Hrvatskoj izgubio bi mnogo, smatra sagovornik Sputnjika.
- Pretrpeo je vaterpolo ogroman udarac u Splitu, a pogotovo će izgubiti ako se ta liga rasturi. Jedino nam ostaje nada da ako se prekine takmičenje ove godine, da će se nastaviti sledeće. Kao što u košarci postoji regionalna liga koja već skoro 20 godina funkcioniše gotovo bez ikakvih problema, tako bi isto trebalo da bude u vaterpolu - kaže Ostojić.
Ukoliko oba saveza ostanu pri sadašnjem stavu, direktorijum regionalne lige moraće da proglasi da su srpski klubovi istupili iz takmičenja, smatra naš sagovornik.
- Izgubili bismo time, jer naši klubovi ne bi došli u situaciju da se bore za evropske kupove sledeće godine. Naš vaterpolo je ionako u teškim finansijskim uslovima, zna se vrlo dobro u kakvim dugovima grcaju i Zvezda i Partizan. Nisu to neki astronomski dugovi, sa 50 do 100.000 evra oni bi zatvorili celu takmičarsku godinu. Međutim, nemaju ni to. U tom slučaju će otići sve ono što valja iz našeg vaterpola u neke strane klubove i neće biti iduće godine evropskih takmičenja - kaže Ostojić.
Kad je reč o bezbednosti sportista u regionalnim ligama, Ostojić kaže da je iskustvo košarkaške lige takvo da izgleda da moraju da se prođu neke početne faze u kojima ima i ružnog skandiranja i nasilja na tribinama.
- Ja sam doživeo u Zagrebu na utakmici Cibona - Partizan da nas gađaju keramičkim pločicama koje su iščupali iz toaleta iz dvorane. Jedva smo živu glavu izvukli, ali to se posle godinu-dve amortizovalo, smirilo. Nažalost, izgleda da ta faza mora da se prođe da bi takmičenje kasnije postalo interesantno onima koji zaista vole da gledaju sport, a da divljaci, huligani i kreteni dignu ruke od sporta i da se okrenu drugim aktivnostima - kaže Ostojić.
On smatra da je ovo suviše mali region da bi svako imao svoje takmičenje u vaterpolu i košarci i da će i u fudbalu morati kad-tad da se pokrene regionalna liga, jer finansijski i komercijalno nisu održiva domaća prvenstva.
Problemi sa fudbalskim huliganima u potencijalnoj regionalnoj ligi bi se "vrlo lako regulisali".
Naš sagovornik podseća da je prošle godine Partizan igrao protiv albanskog kluba i u Beogradu i u Albaniji utakmicu Lige Evrope. Dogovor je bio da navijači ne idu na gostovanja, a policija je dobro obezbeđivala i utakmice i fudbalere i sve je prošlo bez ikakvih problema.
- Kad se napravi takav dogovor i kad policija preuzme svoj deo posla, sve može da se organizuje vrlo lako. Uostalom, imali smo u Beogradu i hrvatske rukometaše i vaterpoliste i bilo je u Hrvatskoj i naših vaterpolista i rukometaša i teniseri su igrali u Splitu i nije im dlaka s glave falila. Ali je policija obavila svoj deo posla. Mislim da je u slučaju incidenta u Splitu zatajila policija - zaključio je Ostojić.