Srpski nokauti u kosovskom ringu (3): Pokajanje kao pod indigom
Kossev.info, najpopularniji srpski portal na Kosovu, oboren je nakon što je emitovao prvi intervju u kampanji sa dr Dragišom Milovićem, kandidatom za gradonačelnika Zvečana. Tatjana Lazarević, urednica portala, za "Vesti" ističe da ne može sa sigurnošću da tvrdi da je intervju bio razlog obaranja sajta, kao što ne može ni utvrditi ko stoji iza toga jer je reč o izuzetno jakom, sofisticiranom i skupom hakerskom napadu koji je stigao sa desetina hiljada računarskih adresa van zemlje. Na kraju, ima samo sumnje.
Portal Kossev.info neprestano izveštava o dešavanju na severu KiM, a do informacija o političkim pritiscima i uticanja na volju birača Tatjana Lazarević i njene kolege saznavali su u terenskom radu i razgovoru sa sugrađanima. Ti metodi pritisaka su vrlo usavršeni jer je, reklo bi se, vrlo malo činjenica koje se mogu dokazati.
- Izveštavali smo o navodnim pritiscima na radnim mestima, pre svega na one koji rade u institucijama države Srbije, a kandidati su na opozicionim listama, na članove njihovih porodica i simpatizere. Pojedini kandidati su povukli kandidature sa opozicionih lista i to uz identično napisano saopštenje za medije i uoči verifikacije izbornih lista, pa se to "ponosno" predstavlja javnosti. Sablasno, nepristojno i neozbiljno zvuči kada u identičnim tekstovima kojima povlače kandidaturu, jedno svesno i opredeljeno političko biće, koje bi trebalo i druge da predstavlja, "priznaje" da je "dovedeno u zabludu" i da u stvari podržava dotad suparničku listu - naglašava urednica Kossev.info.
Bez prava na grešku
Predizborni proces za lokalne izbore u sistemu Prištine počeo je tek 21. septembra. Mnogo građana požalilo se ovom portalu na pritiske kojima su izloženi, najviše onih koje jednostavno nije moguće dokazati, ali bilo je puno i lažnih vesti.
- Moja i odgovornost mojih kolega je u tome da ne objavljujemo nepotkrepljenu vest, ma koliko bila ekskluzivna. Preko našeg medija kandidati se često međusobno, da se kolokvijalno izrazim, prepucavaju, što javno, što drugim kanalima, uključujući i kanale uticaja. Naša koncentracija i etika moraju sve vreme da budu na 100 odsto, kako bismo precizno razdvojili informaciju od lažne vesti, jer nemamo pravo na grešku - zaključuje Tatjana Lazarević.
Ona podseća i na izveštavanje o paljenju automobila opozicionih kandidata koji tvrde da je to urađeno namerno. I oni i javnost to doživljavaju kao direktan pritisak, ali bez reakcije policije i suda, nema potvrde takvih sumnji.
- Tu je, konačno, i direktan poziv Marka Đurića, prvog čoveka Vlade Srbije zaduženog za pitanje Kosova i Metohije, da Srbi na lokalnim izborima glasaju za jednu od desetak prijavljenih srpskih stranaka. U protivnom će, kaže on, glasati za raskidanje veza sa svojom državom. To je direktan pritisak da svi koji ne budu glasali za tu stranku, rizikuju da budu žigosani kao "izdajnici". Želim posebno da naglasim da su Srbi sa KiM, ne dovodeći u pitanje nacionalne sentimente ostalih Srba, posebno emotivno vezani za Srbiju kao svoju državu i maticu. Ponižavajuće je rizikovati bilo kakvu zloupotrebu emocija i muke kosovskih Srba i jednako opasno deliti nas na one najsjajnije, vrle Srbe i patriotsku grešku prirode, kako se u javnom mnjenju mogu razumeti stranačke poruke nosioca državnih funkcija - ističe sagovornica "Vesti".