Srbija - zemlja nerešenih afera (3): Imovinu na sunce
Zbog "aviona i kamiona" koje poseduju srpski političari neophodna je provera imovine onih koji su bili na državnim pozicijama u poslednje dve i po decenije. Takvo zalaganje stiže od poreskog stručnjaka, ekonomiste Dragana Radovića, koji za "Vesti" kaže da Srbija ima političko-birokratsku mafiju koja je do izražaja došla naročito u vremenu posle petooktobarskih promena i, očito odlično živi, dok narod i zemlja sve više tonu u siromaštvo.
Na delu je, prema njegovim rečima, širok repertoar raznih mutnih radnji moćnika, a najčešće su utaje poreza i pranje novca. To je vrlo štetno za društvo, ali istovremeno i vrlo proverljivo!
- Mora da se utvrdi sistem da aktiva političara i tajkuna bude jednaka njihovoj pasivi, odnosno da znak jednakosti stoji između onog što neko ima u nekretninama i bogatstvu i onog što je izvor njegove dobiti. Ukoliko nije reč o nasledstvu, svako ko pliva u luksuzu bi morao da dokaže kako je zaradio novac koji je uložio u kuće, stanove, bazene i druge skupe stvari i da li je plaćao porez - pojašnjava Radović.
Skeniranje je lako
Srbija - zemlja nerešenih afera:
On tvrdi da to uopšte nije teško sprovesti i tako demantuje priče svih vlasti u Srbiji da je provera mukotrpan i decenijski proces.
- Čista laž jer, recimo, ako neko ima tri stana, pogleda se u dokumentaciji kako i kada su kupljeni, koliko je zarađivao i da li je i koliko plaćao na ime poreza na dohodak. Bogate političare i estradu možete da skenirate i rasturite za čas, po sistemu "daj papire o plaćenom porezu na određene sume koje imaš ili si uložio". Ukoliko nemaš, onda je reč o utaji poreza - pojašnjava ovaj stručnjak.
Plaćanje kešom, prema njegovim rečima, uvek ukazuje na mogućnost sumnjivog novca, naročito ukoliko su u pitanju veće sume.
- Ako je neko platio stan vrednosti blizu pola miliona evra na ruke, a ne preko računa, morao je i da prijavi tolike prihode. Ako uzmemo primer da je tokom deset godina imao zarađenih, a nepotrošenih 50.000 evra i tako došao do skoro pola miliona i plaća kešom, morao je da plaća godišnje sve potrebne poreze - pojašnjava Radović.
Komentarišući priče ministara da su pozajmili novac da bi nešto kupili, on ukazuje da se među ostalim pitanjima nameće još jedno: kako će neko sa 1.000 evra plate da vrati nekoliko stotina hiljada i koliko mu je decenija za vraćanje duga potrebno?
Pare peru kao veš-mašina
Radović kaže da izveštaj američke organizacije Global Financial Integritdž "Nelegalni finansijski odlivi iz zemalja u razvoju" Srbiju sa 55 milijardi opranog novca od 2000. do kraja 2014. godine svrstava na visoko 19. mesto u svetu.
- Te podatke su morali da dobiju od Narodne banke Srbije, jer tačno zna koje su pare oprane, ko se ovim bavi, i to po firmama i imenima i prezimenima. Na primer, ako roba nije ušla, a platio si izmišljene usluge, više je nego jasno o čemu je reč. Nažalost, sve ostaje tako i ništa neće da kažu građanima - kaže Radović.
Političari se osilili
- Sve pokazuje da se kad-tad mora doneti decenijama najavljivani zakon o poreklu imovine koji političari očigledno izbegavaju da usvoje. Moraju da se do kraja istraže brojne pljačkaške privatizacije, uzimanja provizija i druge prljave šeme. Za takva krivična dela ne sme biti selektivnog hapšenja u kojima iza rešetaka završavaju samo politički protivnici - naglašava Radović.
Povodom izjave Aleksandra Vulina da je unosio po 9.000 evra u zemlju, sagovornik "Vesti" kaže da političari često i ne razmišljaju šta kažu i da li je to što pričaju, ne samo tačno, već i jeste li logično i izvodljivo.
- Onaj ko je sila tako se i ponaša. Smatra da mu niko ništa ne može, pa se u takvom maniru i ophodi prema javnosti - zaključio je Radović.