Srbija - zemlja nerešenih afera (4): Sirotinja, a vozi lamborgini
Zahvaljujući političarima, Srbija je postala zemlja nerešenih afera. Neke od njih stignu do medija, ali mnogo češće ostaju "izgubljene" u tužilaštvu, dok glavni akteri prolaze nekažnjeno. Zašto institucije ne reaguju na takvo ponašanje tužilaštava, pitanje je koje postavlja Vladimir Radomirović, urednik antikorupcijskog portala Pištaljka i predsednik Udruženja novinara Srbije.
- Očito je potrebna šira akcija u društvu kako bi tužilaštva bila naterana da počnu da rade - kaže naš sagovornik.
U osvrtu na političke prljavštine, Radomirović kao jedan od najdrastičnijih primera navodi slučaj beogradskog gradonačelnika Siniše Malog iz 2009. godine i, kako kaže, pranje novca.
- Sa Devičanskih ostrva pola miliona je prebačeno u Švajcarsku, a odatle u Srbiju. Za to se saznalo pošto je banka prijavila transakciju. Onda smo videli da je gradonačelnik novac zarađen u Srbiji, još od 2001, izneo iz zemlje da ne bi plaćao porez, dok građane ubeđuje da ga plaćaju - kaže Radomirović za "Vesti".
Priča o uspehu
Dragana Matović iz Pištaljke zapitala je u jednom od svojih tekstova: "Kako da sa platom od 102.000 dinara imate dva stana u centru Beograda, vredna 300.000-400.000 evra svaki, pa još jedan u Bugarskoj, pa da plaćate deci privatnu školu koja godišnje košta 60.000 evra, pride kola, oružje, firme i ostale sitnice? Ne znam, pitajte Malog. A kako da s platom od 100.000 dinara imate ušteđevinu od 300.000 evra, stan u centru Beograda od oko milion evra, umetničke slike, vredne satove, oružje, kuću od 150 kvadrata u selu, neke njive i ko zna šta još? Nemam pojma, pitajte Šutanovca."
On ukazuje i da se ne zna tačno ni poreklo 60.000 evra za školovanje dece za koje je Mali rekao da su mu dali prijatelji.
- To je ogromna suma, veća od vrednosti svih poklona koje su dobili javni funkcioneri za godinu dana. Međutim, tokom borbe sa bivšom suprugom za starateljstvo nad decom, sudija nije htela da se obelodane imena darežljivih gradonačelnikovih "prijatelja" i odbila je to pitanje advokata Marije Mali. Šta ako su pripadnici grupe organizovanog kriminala - pita Radomirović.
Srbija - zemlja nerešenih afera:
(1): Bogata tetka i druge bajke
Kao sličan Vulinovom, navodi slučaj Dragana Šutanovca, bivšeg ministra odbrane, a sada lidera Demokratske stranke, i njegovog stambenog luksuza. Viši sud je potvrdio presudu kojom je Šutanovac oslobođen optužbi da nije prijavio stan u centru Beograda, ali urednik Pištaljke tvrdi da ni tu nema konačnog ishoda, jer se ni tužilaštvo, ni sud, ni Agencija za borbu protiv korupcije nisu bavili time odakle mu pare za skupoceni stan od milion evra koji ima u suvlasništvu sa suprugom.
Ninić ističe i da navodne zloupotrebe ne vezuju samo za imena najviših državnih funkcionera. Tu postoji, napominje on, čitav niz slučajeva lokalnih vlastodržaca, a kao najdrastičniji primer navodi Gorana Ljubića iz Doljevca.
- Doljevac je jedna od najsiromašnijih opština, a svojevremeno je Ljubić naveo da ima pet-šest automobila. Jedan od tih automobila je bio i lamborgini za koji ne znam koliko je vredeo, ali novi košta i više od 200.000 evra. Zbog zloupotrebe službenog položaja i štete lokalnom budžetu za oko 40 miliona dinara, odnosno izvlačenja novca za firmu brata, Goran Ljubić hapšen je 2014. godine, ali je tužilaštvo odustalo od njegovog gonjenja. Inače, menjao je stranke, a sada je u SNS-u - kaže Radomirović.