Mašta, stvarnost i političke prognoze (2): Pošalica kao upozorenje
Čak ni tvorci kultnog američkog crtanog serijala "Simpsonovi" nisu pretpostavljali da će dobaciti tako daleko i da će u jednoj epizodi iz marta 2000. pomenuti Trampa u svojstvu predsednika SAD.
Reč je o epizodi "Bart to the Future" u kojoj najpametnija od Simpsonovih Liza postaje šef države. Dok sedi u ovalnom kabinetu ona svojim saradnicima kaže: "Kao što znate, nasledili smo veliku rupu u budžetu od predsednika Trampa, koliko je loše, sekretare?". Sekretar joj odgovara: "Bankrotirali smo".
I to je sve o Trampu u pomenutoj epizodi. Šesnaest godina kasnije, a posle neočekivane pobede egzibicionističkog biznismena, na Ju tjubu se vrti docrtana scena sa pokretnim stepenicima sa kojih Tramp odmahuje svetinji.
Upravo onako kao što se i desilo kada je sredinom juna 2015, u svom čuvenom njujorškom tornju i zvanično obznanio da će ući u trku za predsednika. Na docrtanoj sceni nedostaje samo Melanija, sadašnja Trampova supruga, verovatno da bi bilo uverljivije da je ova scena sa stepenicama i bila deo originalne epizode od pre 16 godina.
Ništa od toga nije omelo scenariste "Simpsonovih" da se pohvale vizionarstvom, a brojni anonimni tumači da ustvrde kako je scena sa pokretnim stepenicima iz originalne epizode od pre 16 godina i da je Tramp u stvarnosti samo odglumio scenu iz crtaća.
O sopstvenom i vizionarstvu svojih kolega jedan od scenarista, Den Grini, govori kao o "upozorenju Americi".
- To je izgledalo kao logičan korak pre nego što dotaknemo dno. Taj scenario smo upotrebili jer se poklapa sa situacijom u kojoj Amerika gubi razum - izjavio je Grini za "Holivud reporter".
I njegov kolega Met Groing zbori slično, pa činjenicu da se Tramp i desio Beloj kući opisuje kao "više od satire".
- Predvideli smo da će biti predsednik još 2000, ali je Tramp naravno bio najapsurdniji mogući lik, ime koje je služilo za pošalicu u to vreme i to važi i dalje - ustvrdio je Groing.
Kolumnista i kreativni direktor agencije Mosaic Voja Žanetić konstatuje da uvek može da se desi da parodirana budućnost postane realna stvarnost.
- To je zato što se humor zasniva na neočekivanom i najmanje mogućem. A ponekad se to neočekivano i najmanje moguće upravo i desi. Tramp više nije šala od pre 16 godina, on je zbilja narednih minimum četiri godine. Zato bi autorima "Simpsonovih" trebalo preporučiti da malo opreznije crtaju budućnost, da se posle opet ne bi razočaravali - komentariše Žanetić.
Šta se, zaista, desilo?
Tramp ipak nije niotkud pao na pamet autorima "Simpsonovih". Kao pripadnik njujorškog džet seta, bogataš koji menja žene i priča bez skrupula, koji se hvali kako će lagati svetinu, jer će ona sva "sranja" progutati, on je 2000. pokušao da se nametne kao kandidat Reformske partije.
Kako su bile nikakve šanse da ta minorna stranka iznedri ozbiljnog predsedničkog kandidata, tako je i Tramp brže bolje odustao. Američki mediji objavili su priloge o Trampovom pokušaju da uđe u predsedničku trku (čak je i pobedio na nekoliko primarnih izbora unutar reformista), pa ne čudi što se njegovo ime na kraju našlo u popularnom animiranom serijalu kao upozorenje domaćoj javnosti šta bi moglo da joj se desi ukoliko ne glasa pametno.