Enigma i pretnje Trampove ere
Tačno u podne, u ponedeljak 20. januara, Donald Tramp i zvanično postaje novi predsednik SAD.
Priručnik za početnike na temu američkih izbora kazao bi da je novi šef Bele kuće, multimilioner po "profesiji", bio upleten u hiljade sudskih tužbi, što kao optuženik, što kao tužitelj, a žena koja umalo nije postala predsednik, sada treba da očekuje agente FBI, jer je dobitnik izbora još u kampanji čvrsto obećao Amerikancima da će je kao predsednik - strpati iza brave zbog serije krivičnih dela.
Pare na sunce
Hilari Klinton je sada - na slobodi ili u zatvoru, svejedno - prošlost, a Donald Tramp sadašnjost i budućnost, i to više kao enigma nego kao otvorena knjiga.
Ali i ono što se već zna o "svetonazoru" novog američkog vrhovnog komandanta oružanih snaga i posednika šifre na kutiji američkog nuklearnog naoružanja, nije ni više ni manje od dosadašnje američke opsesije da komanduje vasionom, a da "paks amerikana" ostane filozofija američkog pogleda na svet. Na plus strani Trampovog dolaska na vlast mogla bi da bude njegova jasno izgovorena kritika da je NATO pakt "prevaziđena organizacija" i da su članice NATO "nezahvalni saveznici" (SAD) koje samo koriste američka bogatstva. Pa stoga malo šta doprinose zajedničkoj odbrani, tako da SAD neće po svaku cenu vojno braniti Evropu (i Aziju) bez adekvatnog učešća ostalih članica NATO-a.
A Putin?
Optimisti na Zapadu veruju da će Tramp održati reč i relaksirati odnose sa Putinom, koga je označio kao "jakog lidera", sa kojim želi da ima "dobre odnose", ma šta to značilo u praksi. Tramp je, kaže, uveren da može da ima bolje odnose sa Putinom nego sa Obamom i - svakako - bolje nego što bi ih imala Hilari Klinton.
Amerika vodi i finansira Alijansu
Tramp preti da bi Vašington mogao da povuče američke trupe sa sadašnjih pozicija u Evropi ukoliko NATO ne poštuje preuzetu obavezu da doprinosi zajedničkoj politici. U oštroj kritici Alijanse, gde je Amerika i politički i finansijski i vojni arbitar, Tramp prigovara da većina njenih članica ne odužuje dug preuzetoj obavezi - trošenje najmanje dva odsto bruto nacionalnog dohotka na odbranu.
Britanija gora od SAD
Lane je u Britaniji objavljena peticija na temu: "Da li bi Donaldu Trampu trebalo dozvoliti ulazak u Veliku Britaniju zbog njegovih stavova prema muslimanima, pogotovo posle javnog apela da se muslimanima onemogući ulazak u SAD dok se svakome pojedinačno ne utvrdi da li ima ikakve veze sa islamskim terorizmom. Pola miliona Britanaca potpisalo je peticiju posle koje je, na tu temu, održana i debata (bez glasanja) u parlamentu.
Tako preti novi američki predsednik, a u prestonicama Alijanse mnogi već sumnjaju da bi se Amerika pod Trampom povukla iz NATO-a koji je faktički do sada bio kamen temeljac spoljne politike Vašingtona u poslednjih 60 godina.
A-bombe za Tokio i Seul
Ostaje sada još i pitanje da li će Donald Tramp u Beloj kući ostati pri stavu Donalda Trampa u kampanji, po kome
američkim saveznicima, Južnoj Koreji i Japanu treba dozvoliti posedovanje atomskog naoružanja kako bi mogli da odmene SAD u borbi protiv "komunističke opasnosti" iz Severne Koreje.