Srbija u raljama sekti (4): Svako ima pravo da bude glup
Ursula Kaberta iz Hamburga je vodeći nemački ekspert za sekte, protiv kojih se bori već 25 godina, ali ne zbog toga što ne veruje u verske slobode - već upravo zbog toga što u njih veruje.
- Svako ima pravo da bude glup. Ja mogu da proglasim svoju lalu svetom i tražim od ljudi da mi plate 100 evra da bi joj se molili. To je verska sloboda. Ona, međutim, prestaje kada se sukobi sa zakonom, na primer, ako bolesne od raka ubedim da će im pomoći to što se mole mojoj lali i da zbog toga više ne moraju da idu kod lekara - kaže nekadašnja političarka.
Ursula Kaberta smatra da svako može da upadne u klopku neke sekte i da ne postoji prototip tipičnog člana. Sve zavisi od toga u kom trenutku upoznate koju osobu, jer u životu se često pojave situacije da čovek postane podložan sugestiji, bilo zbog ljubavnih problema, teške bolesti ili smrti nekog bliskog. Ukoliko se u tom periodu pojavi neko od harizmatičnih pripadnika neke sekte, izlazak na pivo sa njim i njegovim društvo lako može da ima dugoročne posledice.
- Čovek u početku ni ne primeti da je u sekti, već često kad je već indoktriniran i prevaren. Tu se ne radi o tome da smo naivni, to je ljudska priroda - kad vam se neko dopadne, lako prihvatite njegove stavove - kaže Kaberta.
U tom trenutku je posebno važna uloga porodice i okruženja, jer ulaskom u sektu ličnost se naglo menja, po pravilu prvo pozitivno - kao kad ste sveže zaljubljeni.
- Mnogi tad kažu - ma pusti ga da ide tamo, vidiš kako ga to oraspoloži, ili: "Neka razgovara sa vilama, ako mu to čini dobro" . Ali ignorisati promenu je ogromna greška, a još gore je podsmevati joj se, jer novog člana sekta priprema na upravo takvu reakciju, prema devizi: "Samo izabrani mogu da razumeju o čemu se ovde zaista radi" - ističe Kaberta.
Period inkubacije traje četiri do šest nedelja, posle toga je izuzetno teško iščupati žrtvu, mnogo je češći slučaj da one same odluče da napuste sektu.