Rat za brendove (2): Recept star 150 godina
Vlada Todorović iz opštinskog Udruženja pčelara Homolje iz Žagubice prošao je sa kolegama dug put od 2005. godine kada je rešio da međunarodno zaštiti prvi srpski proizvod. Tada je Homolje imalo stotinak pčelara, a danas im ima više od 200 sa više od 5.000 košnica. Nedavno je završen i pogon gde će pčelarska zadruga pakovati homoljski med, a 1. septembra potpisan je ugovor sa Merkatorom o prodaji pet do 10 tona homoljskog meda.
- Homoljski med je prvi srpski proizvod koji je međunarodno zaštićen jula 2010. godine. Imali smo sreće da nas je podržala opština Žagubica, jer je ceo postupak nacionalne zaštite koštao oko milion i po dinara, a to sami proizvođači ne bi uspeli da iznesu. Ceo postupak zaštite traje od pet do 10 godina, a tri godine na lokalnom nivou. Proizvođači su se udružili u pčelarsku zadrugu koja kontroliše kvalitet po elaboratu dva puta godišnje. Nama je problem što zavisimo od vremenskih prilika. Ovo je bila teška godina, pa ima manje meda, a mi ne možemo da kupimo med sa drugog područja. Zato zasad med ne izvozimo jer ne možemo da napravimo velike količine - objašnjava Todorović za "Vesti".
Kleopatrina kupka
Todorović kaže da u Homolju postoji i jedna legenda vezana za med.
- Navodno, Kleopatra je mesecima čekala da homoljski med stigne karavanom u Egipat jer se čuvena kraljica u medu kupala - kaže Todorović.
Homolje je kraj u Srbiji koji ima najviše nacionalno zaštićenih proizvoda - homoljski med i tri vrste sira - a u postupku zaštite su homoljsko jagnje i homoljska rakija.
- Mi med pravimo kao što se pravio pre 150 godina, jedino koristimo savremene košnice. Svi sudovi za med su prohromski, a pakuje se u staklene tegle. Ceo put od košnice do tegle je strogo kontrolisan. Cilj nam je da homoljski med obezbedi bolji život našim potomcima, a kada obezbedimo prerađivačke kapacitete zadruge, očekujemo da će četvoročlana porodica moći sebi da obezbedi pristojan život sa pčelinjakom od 100 do 200 košnica - kaže Todorović.
Lekovite biljke
Homoljski med se proizvodi isključivo na području Homoljskih planina koje obuhvataju površinu od 960 kvadratnih kilometara. Od toga, polovina je pod šumom, dok livade i pašnjaci čine trećinu teritorije, što predstavlja izuzetno područje za proizvodnju meda. U Homolju raste oko 80 vrsta različitih lekovitih medonosnih biljaka.
Vino sa Titanika
Vino bermet je treći međunarodno zaštićen proizvod Srbije. Desertno vino tradicionalno se pravi na području Fruške gore, uglavnom u okolini Sremskih Karlovaca i u nekoliko fruškogorskih manastira. Posebno neobičnog i originalnog ukusa, ponovnom proizvodnjom i rebrendingom oteto je od zaborava. Proizvodi se u ograničenim količinama u svega 15.000 do 20.000 flaša godišnje. Bermet je bio naročito cenjen na bečkom dvoru i u Francuskoj. Legenda kaže da je u vreme Austrougarske u Karlovcima bila rečna luka iz koje se vino vozilo za Beč za potrebe carice Marije Terezije i bečkih hotela. Nekoliko očuvanih boca nađeno je i u olupini broda Titanik.
Ćerka kao reklama
Bijonse i Džej Zi su pre tri godine rešili da zakonom zaštite ime svoje mesec dana stare ćerkice Blu Ivi Karter i tako njeno ime pretvore u zaštićeni brend, javio je "Vašington post". Kao razlog su naveli da je samo u roku mesec dana od njenog rođenja zabeleženo više pokušaja da se lansiraju proizvodi koji će nositi ime ove devojčice, koja je samim svojim rođenjem postala zvezda. Stoga su roditelji rešili da njeno ime rezervišu za svoju liniju opreme i kozmetike za decu i tako brendiraju sopstvenu ćerku.