Godišnji odmor nekad i sad (3): Sarme u koferima
Paradajz turizam ove godine došao je u centar pažnje. Na granici sa Grčkom turistima su oduzimana jaja, sarme, sirevi, zamrznuti pilići... Ismevajući srpskog turistu, mediji su danima pisali o tome šta sve nosimo na letovanje.
Dok Šveđani i Rusi dolaze praznih frižidera i punih novčanika, prosečan Srbin mora da se dovija na razne načine da preživi deset dana moru. Pod uslovom da na njega ode. Statistika kaže da više od pola miliona građana letuje za manje od 150 evra.
Jasno zaključujemo da je platežna moć u Srbiji nepostojeća. Ipak, uprkos finansijskim poteškoćama, nekako se trudimo da sebi napravimo makar privid života dostojnog čoveka. U taj život spada i poneko putovanje.
Svaki drugi Srbin ide na more. Svaki šesti ide na zimovanje. Od toga broja, oko 80 posto bira najjeftinije aranžmane. Samo oni retki u prilici su da letuju na ekskluzivnim destinacijama, u skupim hotelima i da putuju avionom. Prevozno sredstvo broj jedan na spisku srpskih turista svakako je autobus, a avion koristi svaki deseti turista.
Destinacija koja već nekoliko poslednjih godina zauzima prvo mesto kada su Srbi u pitanju jeste Grčka, kako zbog povoljnih cena, tako i zbog ljubaznosti i dobre usluge. Crna Gora je zbog visokih cena izgubila primat prilikom izbora letovališta kod Srba. Pored Grčke, Turska i Bugarska takođe su popularne destinacije.
Ipak, uprkos brojnim akcijama, popustima, i raznim dovijanjima turističkih agencija da privuku klijente, oko četiri miliona Srba ne putuje nigde. Od oko 1,7 miliona zaposlenih, 700.000 ove godine putuje negde za godišnji odmor. Ostalih milion, slobodne dane provodi kod kuće. Na uzorku od 20 ljudi, čak 12 njih kaže da ovog leta ne ide na more. Svi navode kao glavni razlog finansije.
Po meri džepa
U turističkim agencijama kažu, da uprkos slaboj platežnoj moći sugrađana, posla ima.
- Osetno je loše finansijsko stanje građana. Oni se mahom odlučuju na najpovoljnije destinacije. Mi smo se orijentisali na organizaciju putovanja po meri džepa naših ljudi, kako bismo za što manje novca dobili najbolji kvalitet. Često imamo akcije, a pružamo i mogućnost plaćanja na više mesečnih rata, što ljudima odgovara. Srbi teško odustaju od letovanja, uvek nađu način. Rasprodata Grčka govori tome u prilog - kažu u agenciji Argus turs.
Ukoliko uzmemo u obzir da Srbi u najvećem broju slučajeva rade za 200 evra, ovakvi podaci su potpuno jasni. Od ovih koji su ipak negde putovali, uglavnom letuju zahvaljujući čekovima, kreditnim karticama i pozajmicama. Tek dva ispitanika letuju bez razmišljanja o novcu. Stariji sugrađani letuju ređe nego mladi. Roditelji se uglavnom odriču letovanja zarad odlaska dece na more.
Vaučer dovoljan za dva dana
Već drugu godinu zaredom Vlada Srbije dodeljuje građanima vaučere u iznosu od 40 evra za letovanje u Srbiji. Ova akcija jačanja srpskog turizma, možda bi imala više uspeha kada bi cene u Srbiji bile deset puta niže.
Sa 40 evra, građani mogu kupiti na primer jednu povratnu kartu iz Beograda do Vrnjačke Banje, platiti dva noćenja u smeštajnom objektu najniže kategorije, i ručati u nekom restoranu. Ukoliko bi želeli da provedu deset dana u banji, bilo bi im potrebno minimum pet do šest puta više novca kako bi pokrili minimalne troškove smeštaja i hrane. Neki građani se pitaju da li im to Vlada poručuje da je i dva dana sasvim dovoljno za odmor.