Epidemija lažnih titula (3): Starlete poštenije od političara
"Kupila sam fakultetsku diplomu", priznala je pred TV kamerama starleta Nada Đukić Blondi i jedina pokazala hrabrost da javno progovori o onome o čemu svi bruje: da je sticanje diplome na privatnim univerzitetima lakše i od samo jednog na državnom fakultetu.
Blondi je ne želeći da kaže o kojem je fakultetu reč, pojasnila da je njen kum predložio da joj se nabavi nekakva diploma.
- Ja sam to uradila preko kuma, koji je bio mnogo jak čovek, ali nažalost nije više sa nama. Rekao je: "Mnogo si inteligentna, brzo kontaš stvari, vidim kako na telefonu kuckaš, na računaru, jako brzo sve "Daj nešto malo više". Ja sam kazala da nemam volju i želju da učim. Tada sam se s njim dogovorila, on je to završio i ja dobila diplomu - objasnila je Blondi.
Napomenula je i da zna da sa tim sertifikatom neće tražiti posao.
- Nisam devojka koja radi, nikada u životu nisam radila, niti ću, svesna sam toga. Uvek sam sve imala - ispovedila se na TV Hepi.
Milica Živanović, poznatija kao Mimi Oro, hapšena zbog elitne prostitucije, pohvalila se da je na Alfa univerzitetu sa desetkom diplomirala "za revizora". Javnost je slatko nasmejala kada je u rijalitiju Parovi objasnila šta taj posao podrazumeva.
- Evo, recimo, ja sam revizor za neke klubove, splavove, firme... U firmi ima korupcije i ja ti zatvorim firmu - ispričala je Mimi Oro.
Ne treba da čudi ova starleta ako se zna da su i druge sa diplomama privatnih fakulteta prilično utrčavale u Ministarstvo spoljnih poslova. Poslednja u nizu je manekenka Slađana Nikolić koja je iz spotova folkera Bobana Rajovića Piromana stigla u MSP kao jedna od tri kandidatkinje na predlog Ministarstva policije. Da je savetnica u MSP, za mlađanu Dušicu Jevđenović iz vremena šefa diplomatije Ivana Mrkića se saznalo kada se "proslavila" prskanjem policajca suzavcem.
Bezobzirno prepisivanje
Osvrnuvši se na plagiranje doktorata među kojima je otkriveno i više političara, Tanasić ističe da ta nemila pojava u Srbiji postaje društvena vrednost, pa joj pribegavaju i drugi.
- Oni beskrupulozniji otvoreno kopiraju tuđe radove, skidanjem sa interneta po modelu "iseci-nalepi". Prepisuje se i sa "puškica" sastavljenih na osnovu skripta i kompilacija "uspešnih radova", dok oni pošteniji naprosto parafraziraju ove "izvore", najčešće ne dolazeći uopšte u kontakt s ispitnom literaturom - ukazao je Tanasić.
Pre nje je u MSP-u otkrivena Vanja Hadžović, diplomac privatnog fakulteta Megatrend, čije su golišave fotografije bile na društvenim mrežama. Nije bila i jedina "golišava savetnica", jer je javnost ubrzo saznala da je i Marija Grujić, čije su slike krasile muške časopise, u pres službi MSP, sa takođe diplomom Megatrenda. U istoj službi je bila i glumica sa privatne Akademije lepih umetnosti Nevena Ljubić-Lojović.
Nije tajna, kaže saradnik Nove srpske političke misli Nikola Tanasić, da je u Srbiji uhlebljenje na državnim jaslama obezbeđeno partijskim ljudima. To dugoročno nije održiva praksa, pa se nada boljim danima.
- Problem je što srpska javnost kao da je zaboravila šta je prava uloga obrazovanja u građanskom društvu, pa se studiranje na privatnim i državnim fakultetima svelo na puko sticanje diplome. Time je ceo taj proces obesmišljen i iščašen iz vlastitog pojma, pa se obrazovanje degradira u galopu i zabrinjavajućom brzinom približava nivou u zemljama Trećeg sveta - ukazuje Tanasić za "Vesti".
Urednici u vrzinom kolu
- Neretko se u medijima privatni fakulteti predstavljaju boljim od državnih, a to ide od nekih urednika koji su i sami prošli kroz korumpirano vrzino kolo. Zna se da je na državnom fakultetu gradivo ozbiljno i obimnije, da su zahtevi studentima postavljeni prema međunarodnim standardima. Na privatnim je dobro formulisan školski program, ima dobrih predavača, ali je, čast izuzecima, problem ocenjivanje. Odnosno, zna se da ocene treba da budu prelazne i da se dobije diploma - objašnjava Nikola Tanasić.
Jurnjava za diplomom, pa i doktoratom "na ovaj ili onaj način", koja se svodi na dobijanje papira sa pečatom, ali ne i obrazovanje, ide po sistemu "važno je da je završio, pa će se snaći".
- Tu je problem što privatni univerziteti tretiraju diplome, master i doktorske studije kao robu koja se prodaje i nameću ugovorni odnos kupca i prodavca, pa se na većini tih fakulteta plati školarina i neko se pojavi na ispitu samo da mu se upiše ocena - pojašnjava ovaj filozof.