Roditelji ukradenih beba nezadovoljni: Traže istinu, a ne novac
I pored učestalih kritika Srbiji koje stižu od Komiteta ministara Saveta Evrope zbog zakona o ukradenim bebama, i dalje nije jasno šta je sporno i zbog čega se na taj dokument čeka duže od dve godine. Konfuziji doprinose i podele među roditeljima ali i nejasni stavovi zvaničnika povodom leks specijalisa.
Poslednja javna rasprava o Nacrtu zakona o postupku utvrđivanja činjenica o položaju novorođene dece za koju se sumnja da su nestala u porodilištima u Republici Srbiji, održana je pre mesec dana.
Hiljade unesrećenih
Tokom protekle godine nevladina organizacija Astra i Beogradska grupa roditelja nestalih beba izneli su alarmantne podatke, a to je da postoji osnovana sumnja da je pod izgovorom da je dete mrtvorođeno, oko 6.000 porodica u Srbiji rastavljeno od svojih beba.
Mirjana Novokmet, jedna od majki koja sumnja da joj je beba ukradena, smatra da roditeljima nije prioritet novčana nadoknada, nego istina o sudbini deteta.
- Ako se donese leks specijalis koji toliko nameće Savet Evrope, biće ukinut postojeći zakon koji reguliše krivično delo otmice. Pošto se novi zakon ne može primenjivati retroaktivno, počinioci neće biti krivično gonjeni. Leks specijalis je poguban po istinu o našoj deci - smatraju roditelji iz udruženja Originalna beogradska grupa.
Tekstom Nacrta zakona za koji se zalaže Savet Evrope, naime, mahom se reguliše odšteta, ali ne garantuje da će istraga odgovoriti na ključno pitanje roditelja, a to je kod koga su završila njihova deca.
Ministarstvo pravde obrazlaže kašnjenje novog zakona potrebom da se svaki aspekt, detalj i sugestija usaglase sa preporukama Komiteta ministara Saveta Evrope. I dalje nema odgovora zašto se insistira na novom zakonu ako se na osnovu postojećeg može doći do istine i sudskog gonjenja počinilaca.
U odgovoru "Vestima" iz Ministarstva pravde navodi se i da je Komitet ministara odlučio da se ovaj problem ponovo razmatra na sastanku u septembru ove godine.
Presedan ili ne?
Presudom iz 2013, Evropski sud za ljudska prava naložio je Srbiji da isplati odštetu Zorici Jovanović i omogući joj istinu o bebi nestaloj 1983, ali i da tužena država mora da, u roku od godinu dana od pravosnažnosti presude, uspostavi mehanizme za obezbeđenje pojedinačnog obeštećenja svim roditeljima u sličnoj situaciji. Rok je kao što je poznato probijen već više od dve godine. Nažalost, ni tom presudom Zorica Janković nije dobila odgovor gde joj je dete.