Migrantska kriza i organizovani kriminal (1): Mafijaši se plaše migranata
Albanski mafijaši u luci Kale, na severu Francuske, nikada nas se nisu plašili, potvrdili su novinarima pripadnici francuske policije. Zajedno sa avganistanskim krijumčarima, oni su u Kale za proteklih nekoliko godina doveli na hiljade migranata iz Afrike, Bliskog istoka i Azije, obećavši im prelazak u Veliku Britaniju.
Tako je u Kaleu niklo najveće "favela naselje" u Evropi, poznato pod imenom Džungla, od kojeg je francuska država uprkos upozorenjima UN - okretala glavu. Red su uglavnom zavodili mafijaši, a nesrećnim ljudima pomagali su samo dobrovoljci iz nevladinih organizacija.
Lamanš je blokiran
Od kraja prošle godine, posle novembarskih terorističkih napada u Parizu, kada je postala jasna sprega mafije i islamskih terorista, stvari su se izmenile. Prelazak u Veliku Britaniju iz Kalea preko Lamanša postao je skoro nemoguć. Snage reda takoreći hermetički su zatvorile prilaze brodovima, vozovima i kamionima.
Pročitajte još:
* Haos u Kaleu: Migranti probili kordon da uđu na trajekt
Albanski mafijaški bosovi, koji su koliko do juče bili strah i trepet u Kaleu, sada su počeli da se plaše. Strahuju, ali ne od policije, već od ogorčenih migranata. Na hiljade mladih begunaca više nemaju šta da izgube i prete krijumčarima ljudi da će ih kazniti ukoliko ne ispune obećanja o prebacivanju u Veliku Britaniju.
- Strahujemo da se ti ljudi, uglavnom pripadnici albanske mafije, sada ne naoružaju kako bi se branili od nezadovoljnih migranata - ispričao je nedavno novinarima Rober Burdel, predsednik policijskog sindikata. Nisu retki ni sukobi između pripadnika albanske i avganistanske mafije. Polovinom decembra jedan stanovnik Džungle pronađen je zaklan.
Pravac Denkerk
Gradonačelnica Kalea Nataša Bušar, kao i predsednik lučkog društva Kale-Burgonj, predložili su ministru unutrašnjih poslova Bernaru Kaznevu da se počupa svo zelenilo duž auto-puta u delu koji prolazi pored Džungle kako bi policija mogla da blokira "ničiji pojas" i lakše nadzire šta se dešava.
Problem je što ni u opštinskom, ni u regionalnom budžetu, nema novca za ovaj poduhvat. Francuska država je prezadužena i, poput drugih zemalja EU, našla se u makazama između finansiranja bezbednosti i obaveze da štedi.
S obzirom na to da je u Kaleu vrlo teško proći kroz jak policijski obruč, novi kontingenti migranata sada sve više stižu u blizinu luke Denkerk gde je u "divljem naselju" već natiskano 3.000 ljudi, kao i u blizinu luka Šerbur i Diep. Mafija ih preusmerava i u pravcu belgijske luke Zebrug.
Novi front
Napetost u Kaleu se povećala. Od novembra nije bilo dana a da na policiju nije bacano kamenje. "Znaju da ne mogu da prođu u malim grupama kao ranije i zato sada, kada vide policiju, ne beže već kreću u juriš u velikim grupama od više stotina ljudi", objasnio je Burdel.
Niko međutim ne zna gde naći novac za obezbeđivanje ovih novih tačaka mafijaškog tranzita. I belgijska i francuska država su prezadužene. Jedino mafija izgleda ima dovoljno novca i maše njime, poput onog albanskog gangstera, koji se po priči kafedžija iz Kalea, otvoreno hvalio da je šef mreže za prostituciju u Belgiji.